Sunday, August 18

Kuriozitete

Këto 4 tipe femrash nuk e refuzojnë kurrë SEKSIN

Këto 4 tipe femrash nuk e refuzojnë kurrë SEKSIN

Kuriozitete
Sa herë ju ka ndodhur që të refuzoheni? Aplikoni këtë taktikë dhe nuk do të keni më dështime. Ja cilat femra nuk refuzojnë ftesën për seks. Natyrisht, nëse dëshironi të merrni seks nga femra, patjetër duhet edhe pak të angazhoheni, mirëpo me këto femra angazhimi nuk do t’ju jetë i kotë. 1. E MOSHUAR Kjo është femër e moshuar, e cila me siguri ka qenë e martuar. Ky tip femre i do paratë, ndërkaq del për të gjetur meshkuj të interesuar për se.ks. Është e drejtpërdrejtë dhe nuk e ka problem të tregojë se çka do. Zakonisht është e veshur dhe e rregulluar mirë, por shpesh mund të shihet edhe me cigare në dorë. 2. FEMRA HAKMARRËSE Kjo është femër e cila është duke e marrë veten pas divorcit dhe është emocionalisht jo stabile. Ka mundësi të jetë e dehur, andaj mos u befason
Kina ndërton trenin ‘shigjetë’

Kina ndërton trenin ‘shigjetë’

Kuriozitete
Kina tashmë ka sistemin më të shpejtë të trenave në botë, por inxhinierët e vendit duan që udhëtarët e tyre të udhëtojnë edhe më shpejt. Pekini ka zhvilluar dhe ndërtuar prototipin e parë të një treni magnetik të ngritjes në ajër, që inxhinierët pretendojnë që mund të udhëtojë me një shpejtësi maksimale prej 600 kilometrash në orë. Treni krenohet me dyfishin e shpejtësisë së flotës Eurostar dhe mund të mbulojë distancën midis Londrës dhe Parisit në 49 minuta. Prototipi doli nga linja e prodhimit sot në qytetin lindor të Qingdaos para se të shfaqej në media, raportoi Agjencia e lajmeve Xinhua. Inxhinierët janë të vendosur për të drejtuar një sërë eksperimentesh mbi të, për të testuar funksionalitetin e saj dhe për të identifikuar fushat për t’u përmirësuar. Ata thonë se përf

Spektakolare. Meteori ndriçon natën

Kuriozitete
Dhjetra thirrje telefonike në polici të njerëzve të frikësuar të cilët thanë se kishin parë  një dritë në qiell. Në disa sekonda nata mori pamjen e ditës. Rënia e një meteori, pak pas mesnatës, në Alice Springs të Australisë, nuk kaloi pa u vënë re. Sipas autoriteteve, ishte një asteroid që u ndez  pasi hyri në atmosferë. Në mediat sociale sigurisht filluan të shkruajnë se kishin parë UFO-t. Për t'i dhënë fund hipotezave të ndryshme, astronomi David Finlay shpjegoi fenomenin: "Është mjaft e qartë se kjo është një meteor dhe asgjë më shumë'.
Skalitja e diamantit procesi tregues i vlerës

Skalitja e diamantit procesi tregues i vlerës

Kuriozitete
Qartësia, ngjyra dhe prerja e një guri të çmuar ka një rëndësi kolosale në vlerën që ai do të ketë në të ardhmen. Dhe, asnjë makinë nuk mund të bëjë një punë më të mirë sesa syri i njeriut për të treguar vlerën dhe rëndësinë e tij. Karakteri i një diamanti mund të përcaktohet pjesërisht nga mënyra se si ai pritet. Normalisht diçka varet edhe nga lloji i gurit edhe sesa i pastër është ai vetë por rëndësi të madhe ka edhe vendi ku ai çohet për t’u përpunuar në cilët zejtarë shkon. Drita hyn në gur përmes majës së tij dhe pasqyrohet në brendësi të tij. Sipërfaqet e vogla në diamant dhe të prerat prodhojnë një efekt 'të shkëlqyeshëm', ku ngjyrat e dritës duken vezulluese. "Një klasifikues diamanti mund të vlerësojë cilësinë e një guri duke mbajtur diamantin nën një dritë dhe du
Nëse lini celularin gjithë natën në karikim, lexoni patjetër këtë

Nëse lini celularin gjithë natën në karikim, lexoni patjetër këtë

Kuriozitete
Celularët janë bërë një aksesor i domosdoshëm dhe i pazëvendësueshëm në jetën tonë. Përdorimi i tyre gjatë ditës, pothuajse është një proces i pandalshëm. Ai është gjithmonë në duart tona: për të folur, për tu argëtuar, për të kërkuar diçka, për të dëgjuar muzikë, etj. Por ky përdorim shpeshherë edhe i tepërt, na përball me një problem që e kemi të gjithë: shkarkimin e shpejtë të baterisë. Kjo bën që të jemi gjithë kohës me karikues me vete kudo që shkojmë. Një ndër zakonet më të shpeshta përsa i përket kësaj pjese është karikimi i celularit gjatë natës. Në momentin që flemë ne vendosim celularin të mbushet me bateri dhe e heqim nga priza të nesërmen kur të zgjohemi. Por a po veprojmë drejtë? Mos ndoshta në këtë mënyrë “po shkurtojmë jetëgjatësinë” e celularit tonë? A i bën keq t
Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere

Kuriozitete
Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë ndër objektet më të ndotura në shtëpi. Një studim i fundit, i publikuar tek revista Scientific Reports, sugjeron se sfungjerët e enëve, të cilët strehojnë me miliona baktere nëse nuk i zëvendësoni shpesh, mund të jenë më të rrezikshëm për shëndetin sesa e kemi menduar. Prandaj ekspertët rekomandojnë që t’i zëvendësoni të paktën një herë në javë. Hulumtuesit shkencorë kryen një analizë gjenetike të baktereve në 20 mostra nga 14 sfungjerë të përdorur. Kuzhina është vendi ku strehohen më shumë baktere të reja, si nga numri i madh i njerëzve ashtu edhe nga përgatitja e ushqimeve. Sfungjerët, lagen e thahen shpesh dhe përm
Burri që shpëtoi 1 miliard njerëz nga uria

Burri që shpëtoi 1 miliard njerëz nga uria

Kuriozitete
Ekzistojne një sërë sfidash që peshojnë mbi supet e njerëzve, sidomos atyre që udhëheqin botën dhe sigurimi i furnizimeve ushqimore për të gjithë popullsinë botërore ka qenë gjithmonë një prej tyre. Një emër i cili ka dhënë  kontribut real në ndihmën drejt çrrënjosjes së urisë globale vlerësohet të jetë Norman Borlaug. Bëhet fjalë për njeriun, i cili për kontributin e tij në shkencë dhe të ndihmës humanitare, u nderua me çmimin Nobel për Paqe në vitin 1970. Sipas Wikipedia, Norman Borlaug ishte stërnipi i emigrantëve norvegjezë Ole Olson Dybevig dhe Solveig Thomasdatter Rinde, i Feios, një fshat i vogël në komunën Vik, Sogn og Fjordane, Norvegji, emigroi në Dane County, Wisconsin në 1854. Familja përfundimisht u zhvendos në komunitetin e vogël norvegjezo-amerikan të Saudit,
Kujdes! Super kërpudhat po vrasin njerëz

Kujdes! Super kërpudhat po vrasin njerëz

Kuriozitete
Një super kërpudhë japoneze ka vrarë tetë pacientë në spitalet e Mbretërisë së Bashkuar. Candida auris, e cila mund të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe të përhapet në të gjithë trupin, duke shkaktuar infeksione të rënda, është gjetur në 25 spitale. Rreth 50 pacientë mbijetuan dhe më shumë së 200 pacientëve iu ishte ‘kolonizuar’ lëkura nga kërpudhat, para se të hyjnë në trupin e tyre nëpërmjet plagëve. Autoritetet thanë se kërpudhat Candida aurism përhapet lehtë nga një person tek tjetri.  “Fillimisht  kërpudha futet në qarkullimin e gjakut dhe më pas shumëfishohet, duke shkaktuar helmim me gjak. Qelizat e infektuara mund të depozitohen në organe (mëlçi, shpretkë, truri).
Çfarë përjeton vagina juaj gjatë seksit?

Çfarë përjeton vagina juaj gjatë seksit?

Kuriozitete, WOWBiz Ndërkombëtar
Nga ndjesia e të menduarit për seks e deri te orgazma plot kënaqësi – ja çfarë ndodhë aty poshtë… Sipas një studimi ekskluziv nga Kongresi Amerikan i gjinekologëve, u zbulua se shumë pak femra njohin anatominë e trupit të tyre. Për të ju ndihmuar të kuptoni më mirë pjesët e trupit tuaj, u krijua një udhëzues gjithëpërfshirës për pjesët tuaja intime. Kur meshkujt eksitohen, ata vërehen mënjëherë nga ereksioni, ndërsa se çfarë ndodhë me femrat është më pak e dukshme nga jashtë, por është po aq stimuluese… Truri juaj ndjen disa veprime potenciale, enët e gjakut zgjerohen dhe aktivizojnë qarkullim shtesë. Shtimi i qarkullimit nxit sekretet vaginale – lubrifikim natyral i përbërë nga proteinat dhe aminoacidet – dhe pluskim i vulvës. Mijëra përfundime nervore aktivizohen në zonat më të nd
Zonat erogjene të cilat nuk i keni ditur

Zonat erogjene të cilat nuk i keni ditur

Kuriozitete, WOWBiz Ndërkombëtar
Zbulimi i këtyre zonave erogjene jo vetëm që do t’ju bëjnë dashnor të shkëlqyeshëm, por do t’ju mundësojnë që secilën femër ta bëni ta dojë seksin, me veprime të cilat janë krejtësisht të pranueshme, madje edhe nëse nuk jenë në lidhje dashurie. Nëse bëni pjesë ndër ata persona të cilëve kurrë nuk ngopen me informacione t mira se si ta kënaqni partneren, ja disa zona erogjene për të cilat me siguri nuk keni ditur, por që do t’ju bëjnë  punë të mirë gjatë  paralojës Shpina është pjesë shumë seksuale e trupit të njeriut, e cila, pos me një masazh të lehtë, mund shumë mirë të stimulohet me puthje të lehta, ndërkaq gjatë seksit me shtrëngim të fuqishëm në shpinë përnjëherë e ngrini afshin në një nivel edhe më të lartë. Shputat gjithashtu janë zona të rëndësishme erogjene. Pra, masazhi se