Reklamo ketu

Reklamo ketu

Super ushqime: cilat janë përfitimet e pluhurit baobab?

Super ushqime: cilat janë përfitimet e pluhurit baobab?
Super ushqime: cilat janë përfitimet e pluhurit baobab?
Share

Baobab dhe pluhuri i tij njihen për efektet e tyre pozitive në trup.
Forcimi i sistemit imunitar, përmirësimi i problemeve të traktit intestinal dhe veçanërisht forcimi i sistemit kockor – ja si duket fillimi i listës në të cilën do të gjeni përfitimet e pluhurit baobab!

Pasi të përfshihet në dietën tuaj të përditshme, pluhuri baobab mund t’ju ndihmojë të mbani trupin tuaj të shëndetshëm, energjik dhe në një gjendje shumë të mirë! Si fillim, unë do t’ju lë të zbuloni efektet e frutave baobab në trup dhe më pas do t’ju tregoj përfitimet e pluhurit baobab për shëndetin tuaj!

Efektet e baobab-it në trupin tonë
Kur bëhet fjalë për ushqimin e shëndetshëm, fruti baobab është një produkt që duhet ta keni parasysh, veçanërisht në formë pluhuri, dhe ta vendosni në listën tuaj të blerjeve. Këtu janë përfitimet e tij për trupin, sipas Organicfacts.net:

Ndikimi i baobab-it në qarkullimin e gjakut
Pse baobab luan një rol kaq të rëndësishëm në ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm të gjakut? Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit, një komponent thelbësor i hemoglobinës, i cili transporton gjakun e oksigjenuar nëpër trup. Kështu, baobab parandalon aneminë dhe ju ndihmon të ruani energjinë tuaj gjatë gjithë ditës.

Për më tepër, përmes sasisë së madhe të kaliumit që gjendet në frutin baobab, ju do t’i jepni zemrës suaj shëndet shtesë. Kaliumi ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut dhe venave, por edhe funksionimin normal të zemrës, duke mbajtur rrjedhjen e gjakut në një nivel optimal.

Kocka më të forta me ndihmën e baobab
Përfitimet e pluhurit baobab janë të shumta! Një prej tyre është përmbajtja e lartë e mineraleve si kalciumi dhe magnezi, të rëndësishme për një sistem kockor të fortë dhe të shëndetshëm.
Një dietë e pasur me kalcium dhe magnez mund të merret edhe në mënyrë natyrale, duke futur pluhur baobab në dietën e përditshme.

Baobab dhe ndikimi i tij në tretje
Një përfitim tjetër i baobab-it është se ai ndihmon shumë për të mbajtur tretje të mirë dhe kalim optimal të zorrëve. Duke qenë i pasur me fibra të tretshme dhe të patretshme, baobab arrin të optimizojë procesin e tretjes, por edhe të reduktojë inflamacionin.

Fibrat dietike nga fruti baobab kontribuojnë në rregullimin e niveleve të glukozës dhe insulinës në gjak, madje edhe në uljen e kolesterolit.

Humus me panxhar të pjekur

Baobab forcon sistemin imunitar
Baobab luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një sistemi të mirë imunitar, sepse ndihmon në rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut. Përmbajtja e lartë e vitaminës C ka një efekt antioksidant, i cili ndihmon trupin të luftojë kundër trupave të huaj patogjenë.

Cilat janë përfitimet e pluhurit baobab?
Nëse deri më tani ju kam treguar për efektet e baobab-it në organizëm, më lejoni t’ju tregoj gjithashtu se cilat janë përfitimet e pluhurit baobab, kur ai përfshihet në dietë. Sipas Healwithfood.org, këtu janë avantazhet e këtij produkti të mrekullueshëm:

Si i shihni përfitimet e pluhurit baobab në lëkurë?

Pluhuri Baobab është i pasur me vitaminë C, dhe efektet e tij në lëkurë janë stimulimi i prodhimit të kolagjenit dhe ruajtja e elasticitetit të lëkurës. Për më tepër, përmbajtja e lartë e antioksidantëve ndihmon lëkurën të luftojë kundër radikalëve të lirë, duke parandaluar shfaqjen e njollave të pigmentit dhe rrudhave të imta.

Pluhuri Baobab është gjithashtu një burim shumë i mirë i vitaminës C, duke arritur kështu të reduktojë efektet e radikalëve të lirë në lëkurë dhe t’i japë asaj një shkëlqim shtesë.

Përfitimet e pluhurit baobab në djegien e kalorive
Duke qenë një produkt i pasur me vitaminë C, pluhuri baobab mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori gjatë stërvitjes. Rezultatet e një studimi të kryer në Universitetin Shtetëror të Arizonës, të publikuar në Healwithfood.org, thonë se njerëzit që nuk kanë një përmbajtje të ulët të vitaminës C në gjakun e tyre mund të djegin 25% më pak kalori, krahasuar me ata njerëz që marrin vitaminë C. në gjak është normale.

Pluhuri Baobab ju ndihmon të parandaloni sëmundjet e zemrës dhe variçet
Një avantazh tjetër i vitaminës C është se ajo mund t’ju ndihmojë të mbani zemrën tuaj të shëndetshme dhe të gjithë sistemin kardiovaskular në gjendje të mirë. Për më tepër, vitamina C është shumë e mirë për ruajtjen e kolagjenit dhe elastinës, dhe këto ju ndihmojnë të mbani indet e venave tuaja të shëndetshme dhe të përmirësoni qarkullimin.

Duke qenë një ushqim i pasur me vitaminë C, pluhur baobab, i konsumuar çdo ditë, mund t’ju ndihmojë të ruani nivele të larta të vitaminave në trup dhe kështu të shmangni shfaqjen e venave me variçe. Këto zakonisht lidhen me një përmbajtje të ulët të vitaminës C në trup.

Përfitimet e pluhurit baobab? Përmbajtja e lartë e mineraleve

Pluhuri Baobab ka një përmbajtje mbresëlënëse të mineraleve, për të cilat trupi juaj ka nevojë për një jetë të shëndetshme. Për shembull, në fruta ose në pluhurin baobab mund të gjeni përqendrimet e mëposhtme të mineraleve: kalcium – 30% e sasisë që duhet të merrni çdo ditë (295 mg); bakër – 80% e sasisë që duhet të konsumoni çdo ditë (1.6 mg); hekur – 52% e sasisë ideale për t’u konsumuar në ditë (9.3 mg); magnez – 23% e sasisë që duhet të konsumoni çdo ditë, kalium – 35% e sasisë ideale për organizmin./WOWbiz.al

Foto: Shutterstock

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...