Reklamo ketu

Reklamo ketu

Shakshuka me spinaq dhe presh

Shakshuka me spinaq dhe presh
Shakshuka me spinaq dhe presh
Share

Vezët në kombinim me shumë zarzavate dhe perime janë një zgjedhje e shkëlqyer për mëngjes apo drekë. Provoni këtë shakshuka me spinaq dhe presh, e cila bëhet shumë e lehtë!
Spinaqi me vezë është një kombinim i ushqyeshëm, por ka një mënyrë tjetër për ta marrë atë përveç ushqimit të zakonshëm me spinaq. Një shakshuka me spinaq ju jep mundësinë të përzieni shpejt zarzavatet, perimet e ziera në avull dhe vezët e ziera në të njëjtën tigan.

Është një recetë shumë e shëndetshme, e cila siguron proteina dhe yndyrna të mira nga vezët, plus karbohidratet komplekse dhe fibrat nga zarzavatet dhe perimet. Është perfekt për mëngjes ose paradrekë fundjave.
Qull meli me arra dhe portokall
Përbërësit për shakshuka me spinaq dhe presh:
4 grushta spinaq të freskët
1 presh i grire holle
Kripë dhe piper
2-3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
Trumzë e thatë
Djathë parmixhano (opsionale)

Mënyra e përgatitjes:
Përdorni një tigan me kapak në të cilin mbytni preshin dhe spinaqin me pak ujë.
I rregullojmë me kripë, piper, trumzë dhe shtojmë vaj ulliri.
Bëni dy vende midis zarzavateve të ziera në avull dhe thyeni vezët në to. Mbulojeni tiganin për disa minuta derisa e verdha të ketë konsistencën e dëshiruar.
Nëse dëshironi, sipër mund të grini pak parmixhan për proteina dhe shije shtesë./WOWbiz.al

Foto:pexels.com

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...