Reklamo ketu

Reklamo ketu

8 mënyra për t’u zgjuar më të lumtur në mëngjes

8 mënyra për t'u zgjuar më të lumtur në mëngjes
8 mënyra për t'u zgjuar më të lumtur në mëngjes
Share

Zgjimi më i lumtur në mëngjes mund të vendosë tonin për pjesën tjetër të ditës. Do të arrini ta bëni çdo ditë një ditë të mirë nëse provoni disa strategji të thjeshta, të rekomanduara nga specialistët për të pasur një humor pozitiv në orët e para. Ja çfarë të provoni:

Bëhuni gati për mbrëmje
“Një natë më parë, bëni gjithçka që mundeni për ta bërë mëngjesin e ardhshëm sa më të lehtë. Përgatitni rrobat tuaja, vendosni aparatin e kafesë dhe sigurohuni që të dini se ku janë çelësat tuaj, në mënyrë që të mos hutoheni duke i kërkuar. Veprime të thjeshta si këto janë nën kontrollin tuaj dhe mund t’ju ndihmojnë të filloni ditën tuaj në një mënyrë të qetë dhe më pak kaotike”, thotë Rachel Ann Dine, këshilltare.

Shkoni në shtrat të lumtur
“Unë mendoj se hapi më i rëndësishëm për t’u zgjuar të lumtur është të shkosh në shtrat të lumtur. Dhe kjo mund të arrihet nëse keni një rutinë të shëndetshme plot mirënjohje përpara se të shkoni në shtrat. Për shembull, kjo rutinë mund të përfshijë thëniet e pohimeve që shprehin mirënjohje, shmangien e lajmeve që ju vendosin në humor negativ para gjumit, ndalimin e teknologjisë në dhomën e gjumit dhe dëgjimin e muzikës së ngadaltë. Të gjitha funksionojnë shumë mirë për një gjumë të mirë. Dhe kur gjumi është i qetë, ju natyrisht zgjoheni duke u ndjerë mirë, gati për një ditë të re” – Carla Marie Manly, psikologe dhe autore e librit “Gëzimi nga frika”.

Përdorni një orë me zile, jo alarmin e telefonit tuaj
“Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për t’u siguruar që të keni një mëngjes të lumtur është të përdorni një orë me zile në vend të alarmit të telefonit tuaj celular. Kur zgjoheni me alarmin e telefonit dhe ndiqni rrugën e njoftimit, i kushtoni vëmendje kërkesave të shumta të botës së jashtme edhe para se të ngriheni nga shtrati. Mos lejoni që emailet, mesazhet, njoftimet e mediave sociale dhe lajmërimet e lajmeve të sundojnë momentet kur zgjoheni. Rifitoni kontrollin mbi vëmendjen tuaj duke zgjedhur një rutinë mëngjesi pa ekrane” – Sarah Vaynerman, terapiste dhe themeluese e Work nga Om.

Provoni një orë alarmi me dritë
“Është e rëndësishme të dini se ekzistojnë lloje të ndryshme të orëve me zile. Shmangni përdorimin e një alarmi me zë të lartë që ju zgjon papritur. Në vend të kësaj, provoni një orë alarmi të bazuar në dritë. Një alarm i tillë imiton dritën e lindjes së diellit, duke rritur gradualisht intensitetin e dritës, duke filluar 30 minuta para se të bjerë alarmi. Është një mënyrë më pak e papritur dhe më e natyrshme për t’u zgjuar” – Bill Fish, specialist i terapisë së gjumit dhe bashkëthemelues i Tuck.

5 zakone të mëngjesit që do t’ju bëjnë më të lumtur

Praktikoni mirënjohjen
“Është e lehtë të praktikosh mirënjohjen gjënë e parë në mëngjes, pikërisht para se të ngrihesh nga shtrati. Mendoni për një gjë për të cilën jeni vërtet mirënjohës dhe lëreni ndjenjën e mirënjohjes të përfshijë të gjithë trupin tuaj. Sekreti është të zhytesh plotësisht në këtë ndjenjë mirënjohjeje për disa minuta. Mbyllni sytë dhe jini plotësisht të pranishëm në këtë gjendje. Edhe pse është një zakon i thjeshtë, ai mund të ketë një efekt të rëndësishëm në disponimin tuaj për gjithë ditën” – Amy McManus, terapiste çiftesh.

Ji i lumtur që u zgjove
“Ti u zgjove! E keni menduar ndonjëherë alternativën? Judenjtë e bëjnë këtë çdo ditë. Ata thonë një lutje çdo mëngjes dhe përsërisin ‘Faleminderit, Zot, që më riktheve shpirtin’. Ju nuk duhet të praktikoni judaizëm për të përdorur këtë strategji. Gjeni versionin tuaj të lutjes në të cilin e gjeni veten dhe përpiquni ta thoni atë në mëngjes” – Talya Miron-Shatz, psikologe.

Imagjinoni që do të kaloni një ditë ashtu siç dëshironi
“Në vend që të ndiheni të dekurajuar dhe të shqetësuar për atë që mund të ndodhë, imagjinoni se do të jetë dita që dëshironi të jetë. Krijoni në mendje detajet e një dite ashtu siç dëshironi dhe përpiquni të vini re se si ndiheni. Është një ushtrim shumë i mirë, të cilin mund ta bëni ose kur zgjoheni në mëngjes ose në mbrëmje para se të shkoni në shtrat” – Rachel Perlstein, terapiste dhe specialiste e marrëdhënieve.

Bëj diçka që të pëlqen
“Bëj diçka që të jep kënaqësi që në orët e para të mëngjesit. Mund të duket si një këshillë e parëndësishme ose e dukshme, por shpesh neglizhohet. Do të bëja gjithçka për një kafe në mëngjes, ndaj sigurohem që të jetë gjëja e parë që bëj. Dikush tjetër mund të ndihet mirë duke bërë disa ushtrime shtrirjeje, duke medituar ose duke dëgjuar një podcast frymëzues” – Karly Hoffman King, këshilltare e shëndetit mendor.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...