Reklamo ketu

Reklamo ketu

Sallatë meli me karota, tofu dhe bishtaja

Sallatë meli me karota, tofu dhe bishtaja
Sallatë meli me karota, tofu dhe bishtaja
Share

Për të marrë një sallatë ushqyese, duhet të siguroheni që të keni kombinuar karbohidratet e mira me proteinat, yndyrnat e shëndetshme dhe fibrat. Kjo sallatë meli me karota, tofu dhe fasule jeshile është e ekuilibruar nga ana ushqyese.

Meli i zier, të cilin mund ta përgatisni nga fundjava, do t’ju ndihmojë të merrni shpejt sallata të shijshme dhe mbushëse. Mbani më shumë mel të zier në frigorifer, sepse do të jetë shumë e lehtë ta kombinoni me perimet dhe zarzavatet tuaja të preferuara. Një kombinim i shijshëm është kjo sallatë me meli të zier, e kombinuar me karota të papërpunuara dhe bishtaja të ziera në avull. Përveç kësaj, sallata siguron proteina nëse shtoni disa kube tofu.
Pse lakra Kale është e mirë dhe çfarë përfitimesh ka për organizmin?
Përbërësit për sallatën me meli me karota, tofu dhe bishtaja:
1/2 filxhan meli të zier
1 karotë e prerë në rripa me qërues
1 copë qepë jeshile
Një grusht bishtaja të ziera në avull
1/4 filxhan tofu të prerë në kubikë
3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
1 lugë gjelle lëng limoni
Kripë dhe piper
1/4 lugë çaji xhenxhefil të grirë

Mënyra e përgatitjes:
Hidhini të gjithë përbërësit në një tas të madh dhe përziejini mirë.
Përgatitni dressing-in e vajit të ullirit me xhenxhefil, kripë, piper dhe lëng limoni, më pas mbulojeni sallatën me të duke i përzier mirë të gjitha.
Mund ta dekoroni me gjethe majdanozi./WOWbiz.al

Foto: Shutterstock.com

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...