Reklamo ketu

Reklamo ketu

5 zakone të mëngjesit që do t’ju bëjnë më të lumtur

5 zakone të mëngjesit që do t'ju bëjnë më të lumtur
5 zakone të mëngjesit që do t'ju bëjnë më të lumtur
Share

E ke lënë stërvitjen edhe këtë mëngjes? Dhe ne si ju! Kjo është arsyeja pse ne menduam për gjërat e vogla që mund të largojnë ndjenjën tonë të fajit dhe gjetëm 5 zakone të mëngjesit që do t’ju bëjnë të ndiheni më të lumtur.
Bëni një listë të gjërave që dëshironi të bëni sot

Në vend që të prisni derisa të dilni para kompjuterit në zyrë, është më mirë të bëni një listë të gjërave që dëshironi të bëni dhe t’i planifikoni sa më shpejt që të jetë e mundur në mëngjes, menjëherë pasi të zgjoheni. Planifikimi ju ndihmon të kuptoni se sa kohë keni në dispozicion dhe sa kohë ju duhet për t’i bërë ato. Duke pasur një përmbledhje të gjithë ditës, mund të planifikoni intervalin më të mirë kohor në të cilin të bëni gjërat që dëshironi të bëni.

Ndiqni arritjet e qëllimeve të kuzhinës në dietën tuaj
Pavarësisht nëse ndiqni një dietë apo jo, është mirë të synoni të konsumoni çdo ditë sasinë minimale të rekomanduar të frutave dhe perimeve, ato janë çelësi i një humori të mirë. Ne e dimë se është e vështirë të dalësh nga dera në mëngjes, si thua të kujtosh të marrësh perimet me vete? Por çdo pjesë e perimeve është një burim i shkëlqyer i vitaminës A dhe C, pa sheqer të shtuar artificialisht.

8 mënyra për t’u zgjuar më të lumtur në mëngjes

Kujdesuni për hobin tuaj
Pavarësisht nëse ju pëlqen të vizatoni ose të mësoni një gjuhë të re ose të shkruani në një ditar, pavarësisht nëse keni një hoob krijues apo jo, patjetër që nuk do të gjeni kohë për të kur jeni në një takim ose kur jeni duke menduar se çfarë për të gatuar për darkë Gjetja e një periudhe kohe për t’iu kushtuar hobive tuaja dhe kthimi i kësaj periudhe kohore në një zakon është shumë e rëndësishme, sipas Laura Vanderkam, eksperte e menaxhimit të kohës dhe autore e librit What the Most Successful People Do Before Breakfast.

Vendosni kujtesë për të treguar mirënjohjen tuaj për gjërat që keni

Mirënjohja shpesh shoqërohet me një gjendje më të madhe lumturie. Vendosja e këtyre kujtuesve për t’ju përshëndetur në mëngjes do t’ju bëjë të ndiheni më të përmbushur. Për shembull, mund të caktoni datën e lindjes së një personi të dashur si fjalëkalimin e telefonit ose kompjuterit tuaj, ose mund të vendosni një fotografi që keni bërë me një mik pranë derës, në mënyrë që ta shihni kur të jeni duke u përgatitur për të lënë mëngjes shtëpie.

Luaj me kafshën shtëpiake
E dimë që ushtrimet fizike, pavarësisht nëse i bëni në mëngjes apo në mbrëmje, nuk janë mënyra ideale për t’u çlodhur për të gjithë, por ato sjellin përfitime të rëndësishme si për trupin ashtu edhe për mendjen. Merrni kohë në mëngjes, të paktën 15-30 minuta, për të shëtitur me qenin ose për të luajtur me të. Është një mënyrë e shkëlqyer për të lëvizur këmbët dhe për të mbushur mushkëritë me oksigjen. Nëse ju pëlqejnë macet, provoni të bëni disa ushtrime joga ose shtrirjeje, ndërsa mace juaj gërvishtë e qetë pranë jush. Dhe kështu, edhe para se të dilni nga dera në rrugën tuaj për në zyrë, do të digjni shumë kalori.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...