Reklamo ketu

Reklamo ketu

Çfarë duhet të dish për dietën e kolagjenit për lëkurën, e cila eliminon rrudhat

Çfarë duhet të dish për dietën e kolagjenit për lëkurën, e cila eliminon rrudhat
Çfarë duhet të dish për dietën e kolagjenit për lëkurën, e cila eliminon rrudhat
Share

Të gjithë duam një lëkurë pa papërsosmëri, të fortë dhe të shndritshme. Shikoni se çfarë mund të bëni për të zbehur rrudhat dhe vijat e bukura nga brenda jashtë.

Një truk i shkëlqyer i kujdesit të lëkurës është të hani sa më shumë ushqime të pasura me kolagjen.
Kolagjeni është një term i përgjithshëm për proteinat kryesore strukturore që gjenden në lëkurën dhe indet lidhëse tek njerëzit dhe kafshët, dhe përbën rreth 30% të proteinave në trupin e njeriut. Funksioni kryesor i kolagjenit është të mbajë lëkurë të shëndetshme dhe të ndihmojë plagët dhe plagët të shërohen siç duhet. Ndahet në trup në aminoacide, të cilat më pas përdoren për ndërtimin dhe rigjenerimin e qelizave.

Kolagjeni përbëhet nga 19 aminoacide (p.sh. glycine, proline, hydroxyproline, lysine dhe arginine). Ka të paktën 29 lloje kolagjeni, por trupi ynë përbëhet kryesisht nga llojet 1, 2 dhe 3. Me kalimin e moshës, çdo vit prodhojmë më pak kolagjen.

U zbulua pse ne fitojmë peshë përsëri pas dietës, por edhe si mund të mbajmë peshën tonë të ëndrrave

Çfarë është dieta e kolagjenit
Dieta luan një rol çuditërisht të madh në pamjen dhe rininë e lëkurës suaj. Dhe nuk e themi, thonë specialistët, të cilët e konsiderojnë ushqimin si gjënë kryesore për t’u parë kur dikush ka probleme me lëkurën.
Shtesat e kolagjenit janë relativisht të sigurta, për sa kohë që doza maksimale është 20 gramë në ditë, por nuk ka rregulla të qarta.
Prandaj, do të ishte më mirë të zgjidhnit mënyrën 100% natyrale, pra duke asimiluar kolagjenin nga ushqimet që hani.
Është një truk i shkëlqyer për kujdesin e lëkurës që shumë prej nesh fatkeqësisht e injorojnë!

Burimet dietike të kolagjenit përfshijnë si më poshtë:
Peshkë
Pulë
E bardha e vezes
Agrumet
Manaferrat
Perime të kuqe dhe të verdha
Hudhra
Çaj i bardhë
Gjethe jeshile
Shqeme
Domate
Piper
Fasule
Avokado
Sojë

Ushqimet e mësipërme konsiderohen si ushqime që përmirësojnë elasticitetin e lëkurës, anti-plakjen dhe ndihmojnë në reduktimin e dhimbjeve të kyçeve. Është e rëndësishme të theksohet se për shkak se kolagjeni nuk mund të absorbohet dhe shpërbëhet në aminoacide kur konsumohet, kolagjeni konsumues nuk garanton se kolagjeni i ri do të prodhohet. Kjo është arsyeja pse është thelbësore që këto ushqime të jenë vazhdimisht në dietën tuaj./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...