Reklamo ketu

Reklamo ketu

Studimet psikologjike konfirmojnë: Këto 10 zakone të thjeshta sjellin shëndet dhe lumturi në jetën tuaj

Studimet psikologjike konfirmojnë: Këto 10 zakone të thjeshta sjellin shëndet dhe lumturi në jetën tuaj
Studimet psikologjike konfirmojnë: Këto 10 zakone të thjeshta sjellin shëndet dhe lumturi në jetën tuaj
Share

Nëse secilit prej nesh do të kërkohej të rendiste tre gjëra që shkaktojnë lumturi, do të merrnim qindra përgjigje krejtësisht të ndryshme.

Kur bëhet fjalë për tema komplekse si shëndeti dhe lumturia, mendimet janë shumë të ndara. Disa thonë se mjafton të jesh pozitiv dhe të pish shumë ujë. Të tjerë do të mendojnë se vizitat te mjeku dhe ushqimet me bazë bimore janë thelbësore.
Çfarë do të thonit nëse do t’ju ofronim disa zakone për shëndetin dhe lumturinë e konfirmuar nga studimet dhe kërkimet shkencore? Ndiqni me besim, sepse mbështeten nga shifra dhe statistika!

Top 10 zakonet për shëndet dhe lumturi, të konfirmuara nga studiuesit dhe psikoterapistët

Shkruani çdo ditë në ditarin tuaj 3 gjëra për të cilat jeni mirënjohës
Ditari i mirënjohjes nuk është vetëm një shpikje e atyre që nxitin mendimin pozitiv dhe zhvillimin personal.
Një studim i kohëve të fundit i ndau pjesëmarrësit në tre grupe dhe u kërkoi atyre të shkruanin çdo ditë se çfarë aktivitetesh kanë ndërmarrë, çfarë vështirësish kanë hasur dhe për çfarë ndihen me fat.
Në fund të hulumtimit, njerëzit që shkruan gjërat për të cilat janë mirënjohës raportuan një qëndrim optimist dhe një gjendje më të mirë të përgjithshme.

Shkoni në shëtitje në mal dhe shikoni qiellin me yje
Tingëllon shumë poetike dhe romantike, apo jo? Epo, është gjithashtu efektive. Disa studime të fundit tregojnë se kur mrekulloheni me diçka dhe ndjeni atë gjendje admirimi të thellë, mund të ndodhin efekte interesante në trup.
Më saktësisht, sa më shumë të përjetoni ngjarje që ju bëjnë të habiteni, aq më pak të stresuar, më të lumtur, më kurioz dhe më bujarë do të jeni.

Jepi një dhuratë dikujt që e do
Nuk është e nevojshme të jetë ditëlindja e të dashurës suaj për t’i bërë asaj një dhuratë të bukur. Studimet tregojnë se njerëzit që shpenzojnë paratë e tyre për njerëz të tjerë ose kauza ndihen shumë më të lumtur se ata që blejnë gjëra për përdorim personal.
Pra, kur jeni në një humor të pakëndshëm, përpiquni t’i ofroni diçka dikujt. Do të habiteni nga efektet pozitive të menjëhershme!

Njerëzit që e bëjnë KËTË janë më të lumturit, tregojnë studimet

Pini kafen tuaj çdo ditë
Duke qenë një stimulues i fuqishëm i sistemit nervor, kafeja jo vetëm që përmirëson nivelin tuaj të energjisë, por edhe nivelin tuaj të lumturisë.
Disa studime kanë gjetur një lidhje midis konsumit të kafeinës dhe një rreziku të reduktuar të depresionit. Pra, mos hezitoni të pini një filxhan kafe në agim!

Meditoni sa më shpesh që të mundeni
Nuk është sekret për askënd: shumë studime tregojnë se zakoni i meditimit ju ndihmon të largoni ankthin dhe të shmangni gjendjet depresive.
Për më tepër, momentet e pranisë ju qetësojnë, ju ndihmojnë të jeni më të çlodhur dhe në një gjendje më të mirë fizike. Në afat të gjatë, ju gjithashtu mund të përjetoni një përmirësim në kujtesë dhe një kontroll të shtuar të emocioneve.

Kaloni kohë jashtë
Një shëtitje nëpër park ose nëpër pyll jo vetëm që ju ndihmon të vendosni mendimet tuaja në rregull, por ka një efekt të drejtpërdrejtë në shëndetin tuaj fizik dhe mendor.
Onkologu: “Nuk heq dorë nga mishi, por këto zakone janë jetike për të luftuar kancerin”
Një studim i bërë në një grup studentësh tregon se, pasi ata kaluan dy netë në pyll, nivelet e tyre të kortizolit ranë ndjeshëm. Kjo përkthehet në më pak stres dhe shëndet më të mirë!

Shkoni në koncerte dhe vizitoni muzetë
Aktivitetet kulturore janë ndër zakonet më të injoruara për shëndetin dhe lumturinë. Një studim i kryer në Norvegji, me më shumë se 50 mijë të rritur, doli në përfundimin se ata njerëz që ndjekin rregullisht koncerte dhe vizitojnë muzetë janë shumë më të kënaqur me jetën e tyre.

Dëgjoni këngë të trishtuara
Ndryshe nga sa pritej, këngët e trishtuara mund t’ju bëjnë më të lumtur. Dëgjoni këngë të ngadalta dhe të trishtuara edhe nëse nuk jeni të mërzitur, sepse studimet tregojnë se mund të përjetoni kënaqësi të shtuar me jetën tuaj.
Studiuesit thonë se muzika e trishtuar rregullon emocionet, i balancon ato dhe ofron një ngushëllim të veçantë. E gjithë kjo çon në një humor më të mirë, pothuajse menjëherë!

Vendosni objektiva që e dini se mund t’i arrini
Qëllimet e mëdha janë të shkëlqyera, por teprica mund të çojë në zhgënjim dhe ndjenjën e pafuqisë. Kjo është arsyeja pse psikologët rekomandojnë vendosjen e qëllimeve ambicioze por të realizueshme.
Kënaqësia që vjen me arritjen e qëllimeve tuaja do të jetë e madhe, pavarësisht se çfarë keni vendosur të bëni!

Përfshihuni në aktivitete vullnetare
Sa më shumë të ndihmoni të tjerët, aq më shumë ndihmoni veten. Dhjetëra studime kanë treguar, gjatë viteve, se vullnetarizmi është një nga ato zakone të shëndetit dhe lumturisë të lënë pas dore nga shumë të rritur.
Pra, gjeni një kauzë në të cilën besoni dhe jepini vetes disa orë në javë për të kontribuar në një ndryshim pozitiv. Nuk do të pendoheni për asnjë moment!/WOWbiz.al
Foto:pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...