Reklamo ketu

Reklamo ketu

Hamburgeri më i mirë me thjerrëza

Hamburgeri më i mirë me thjerrëza
Hamburgeri më i mirë me thjerrëza
Share

Nëse ju pëlqejnë perimet, duhet të provoni këtë Hamburger me thjerrëza, i cili është plotësisht i shijshëm. Thjerrëzat janë një burim i shkëlqyer i proteinave për vegjetarianët dhe veganët.
Përveç proteinave, thjerrëzat ofrojnë gjithashtu një furnizim të konsiderueshëm me hekur, kalium, fibra të tretshme dhe të patretshme, kalcium, magnez dhe vitaminë B6. Gjithashtu, një filxhan me thjerrëza përmban rreth 230 kalori dhe ngopja që ofron është e qëndrueshme.

Ka shumë pjata të shijshme që mund të bëni me thjerrëza, nga supat dhe zierjet deri te sallatat dhe produktet e pjekura. Është bërë jashtëzakonisht popullor dhe gjendet vazhdimisht në menutë e bistrove si një alternativë ndaj hamburgerit klasik. Mos e shmangni një hamburger me thjerrëza sepse mund të habiteni nëse do t’ju pëlqejë edhe më shumë se burgeri klasik!

Përbërësit për hamburgerin më të mirë me thjerrëza:

2 gota thjerrëza kafe të ziera në ujë dhe të kulluara
1 qepë e grirë hollë
2 lugë vaj
Lëng nga gjysmë limoni
2 thelpinj hudhre te grira
Kripë dhe piper
Sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq
1 grusht spinaq të grirë hollë
1/2 lugë çaji pluhur qimnoni
2 lugë krunde psyllium
1/4 filxhan arra të pjekura të copëtuara
Simite nga mielli integral
rukola
Rrumbullakët e domateve
Salcë guacamole

Mënyra e përgatitjes:
Qepa, spinaqi, hudhra dhe erëzat zihen me pak ujë, në zjarr të ulët dhe nën kapak. Thjerrëzat e ziera i grijmë me blender dhe më pas shtojmë përzierjen e qepës dhe spinaqit.
Më pas shtoni krundet e psiliumit dhe arrat e grira. Masa që rezulton lihet në frigorifer për një orë dhe më pas formohen qoftet, të cilët spërkaten me pak vaj dhe lihen në furrë derisa të marrin ngjyrë.
Përdorni simite integrale për të montuar burgerin me thjerrëza. Pritini simiten, vendosni rukolën, domatet, qoftet me thjerrëza, qepën e kuqe dhe salcën guacamole./WOWbizal

Foto:Shutterstock

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...