Reklamo ketu

Reklamo ketu

Dokumentarët që duhet të shihini rreth qëndrueshmërisë

Dokumentarët që duhet të shihini rreth qëndrueshmërisë
Dokumentarët që duhet të shihini rreth qëndrueshmërisë
Share

Nuk do të gënjej, ka pak gjëra që më pëlqejnë më shumë sesa të pushoj në divan me një dokumentar të mirë.
Këto ditë u gravitova drejt temave si mbrojtja e mjedisit, drejtësia sociale dhe qëndrueshmëria. Vetëm javën e kaluar bëra prezantimin tim për ndotjen e shkaktuar nga industria e modës me The True Cost, një film dokumentar që eksploron ndikimin e modës tek njerëzit dhe planeti. Është jashtëzakonisht i mirë dhe ju hap sytë!

Më poshtë mund të gjeni dokumentarë të tjerë për qëndrueshmërinë që janë në krye të listës sime. Ndaj nxirrni kokoshkat, merrni një batanije pambuku (organike!) dhe mësoni diçka të re për botën në të cilën jetojmë.

Planet Earth (2006)
Dokumentari i David Attenborough feston shumëllojshmërinë dhe bukurinë e jashtëzakonshme të botës natyrore. Të filmuar gjatë katër viteve në 64 vende të ndryshme, ka pak filma që krahasohen me këtë për nga zona e mbuluar. Nuk është çudi që është bërë një klasik!

Cowspiracy (2014)
Unë besoj shumë se kushdo që përpiqet të mbrojë mjedisin duhet ta shikojë këtë dokumentar. Në vend që të marrë qasjen klasike “të shpëtojmë kafshët”, Cowspiracy gërmon më thellë në ndikimin mjedisor të bujqësisë së kafshëve, që është shkaku kryesor i emetimeve të karbonit, ngrohjes globale dhe shpyllëzimit. Nuk do të gënjej, ky dokumentar më sfidoi dhe më bëri të mendoj seriozisht për të kaluar në një dietë vegjetariane. Mos e humbisni!

Happy (2011)
Nuk e kam parë ende, por vazhdoj të dëgjoj për të. Në film, regjisori Roko Beliç udhëton nëpër botë me synimin për të zbuluar kuptimin e lumturisë. Beliç u frymëzua për ta bërë këtë film pasi lexoi një artikull në The New York Times, “Një masë e re e mirëqenies nga një mbretëri e vogël e lumtur”, rreth Butanit, në Himalaje. Mezi pres ta shoh.

More Than Honey (2012)
A e dini se nëse bletët do të zhdukeshin nga bota, botës do t’i kishin mbetur vetëm katër vjet për të jetuar? Nuk tingëllon aspak mirë. Në më shumë se mjaltë, regjisori i nominuar për Oscar Markus Imhoof flet për rrezikun e zhdukjes së bletëve. Kam ndjesinë se faji është i ne, i popullit. Të bëra kurioz?

Aranzhime te luleve – Vende të papritura në shtëpi ku t’i vendosni ato

Forks Over Knives (2011)
Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga një sëmundje kronike si obeziteti, sëmundjet kardiovaskulare ose kanceri, Forks Over Knives thotë se fajin e kanë ushqimet e përpunuara të kafshëve. Të shikosh!

No Impact Man (2009)
I vetëquajtur No Impact Man, Colin Beavan hoqi dorë nga plastika dhe toksinat, fiku energjinë elektrike, miratoi një dietë organike dhe filloi të ngasë një biçikletë ekskluzivisht për një vit të tërë. I quajtur “me humor të shkëlqyeshëm dhe tmerrësisht i vetëdijshëm”, mendoj se No Impact Man është një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar se si të jetoni pa ndikuar negativisht në mjedis.

The 11th Hour (2007)

Me regji nga Leonardo DiCaprio, filmi eksploron se si njerëzimi ka arritur në orën e njëmbëdhjetë – momenti i fundit në të cilin ne mund të ndryshojmë diçka për mirë në planetin tonë dhe ekosistemet e tij. Me dialogë me ekspertë, duke përfshirë ish-kryeministrin Mikhail Gorbachev, shkencëtarin e njohur Stephen Hawking dhe ekspertin e dizajnit të qëndrueshëm Willam McDonough, The 11th Hour është një film i dendur që do t’ju tronditë.

Fed Up (2014)
A e dini se ka 600,000 ushqime në Amerikë dhe 80% e tyre kanë sheqer të shtuar? A e dini se brezi i ri i sotëm do të jetojë më pak se brezi i mëparshëm? Rezultatet e studimeve janë të pabesueshme. Dokumentari, i realizuar nga Katie Couric dhe Stephanie Soechtig, do të ndryshojë mënyrën se si hani përgjithmonë./WOWbiz.al

Të gjithë dokumentarët janë të disponueshëm në Netflix.

Foto:pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...