Reklamo ketu

Reklamo ketu

Aplikacionet kundër depresionit, sëmundja e llahtarshme e mijëvjeçarit

Aplikacionet kundër depresionit, sëmundja e llahtarshme e mijëvjeçarit
Aplikacionet kundër depresionit, sëmundja e llahtarshme e mijëvjeçarit
Share

Stresi dhe lodhja ndryshojnë gjendjen shpirtërore, na shndërrojnë në njerëz apatikë dhe në ankth. Nëse nuk i kushtojmë vëmendje këtyre shteteve, rrezikojmë të bëhemi viktima të depresionit. Këto aplikime kundër depresionit vijnë në ndihmë.

Nga format më të buta të stresit mund të arrihen komplikime serioze, të cilat mund të shkaktojnë sindromën e djegies ose, më keq, sëmundjet e zemrës: infarkt, angina pectoris. Mënyra më e lehtë për të zgjidhur problemin e stresit nëpërmjet gjumit mund të zgjidhet. Kur nuk flini mjaftueshëm ose nuk flini pa pushim, rreziku për t’u zgjuar edhe më i lodhur dhe pa një zem për jetën është i lartë. Nga këtu në trishtim, në ndjenjën e mospërfilljes dhe në dëshirën për izolim janë vetëm disa hapa të vegjël. Ju mund të parandaloni një periudhë të keqe të jetës suaj duke instaluar aplikacione kundër depresionit.

Ju siguroj se do t’ju ndihmojnë në mënyrë më efikase se energjizuesit si kafeja, të cilat përkohësisht ju shpëtojnë nga situata kritike. Ju duhet të zgjidhni nga mbi 1,500 aplikime kundër depresionit. Njerëzit nga shape.com bënë një top 3. Ju vetëm duhet të instaloni secilin prej tyre individualisht, për të parë se cila ju përshtatet.

13 aplikime kundër depresionit në një vend – IntelliCare
Krijuar nga shkencëtarët me specializime psikologjike, IntelliCare është një aplikacion i përbërë nga jo më pak se 13 aplikime falas. Këto u menduan dhe u testuan mbi njerëzit dhe rezultatet ishin krejtësisht befasuese. Pas disa javësh testimi, u zbulua se intensiteti i simptomave të depresionit u ul përgjysmë në pjesëmarrësit e studimit. Ata përdornin aplikimet, mesatarisht, katër minuta në ditë. Kështu, studiuesit arritën në përfundimin se IntelliCare mund të zëvendësojë me sukses një trajtim droge.
Përfshini fotografi që ju buzëqeshni me gjithë zemër, në situata të ndryshme.

5 hapa drejt lumturisë që ju çojnë në rrugën e duhur

My Mantra nxjerr në pah pikat e tua të forta
Një tjetër aplikacion që ju rekomandoj ta instaloni – nuk keni pse vuani nga depresioni për ta përdorur – quhet My Mantra. Kjo do t’ju ndihmojë të shihni veten me sy më të mirë. Mantra ime të sugjeron të zgjedhësh një mantra, një deklaratë me anë të së cilës të nxjerrësh në pah cilësitë e tua, të thuash atë që të pëlqen tek vetja. Duke përdorur këtë taktikë, aplikacioni do t’ju ndihmojë të filloni ta doni veten më shumë, të jeni mirënjohës për atë që jeni, atë që bëni dhe atë që dini. Gjithashtu, aplikacioni ju nxit të krijoni një album fotografik me imazhe që pasqyrojnë njoftimin. Nëse thua se të pëlqen mënyra se si buzëqesh, albumi fotografik duhet të përfshijë fotografi të tua duke buzëqeshur me gjithë zemër, në situata të ndryshme.

Me Slumber Time ju hiqni qafe shqetësimet para se të flini
Aplikacioni Slumber Time ju ndihmon të shkruani çdo gjë që ju shtyp, si për shembull nëse mbyllni derën e shtëpisë, nëse fikni zjarrin në sobë ose furrë, nëse vendosni alarmin për në mëngjes. Është, në fakt, një ditar i aktiviteteve që duhet të kryesh dhe që mund t’i harrosh. Gjërat e thjeshta, që të dhanë emocione një herë, mbeten të ngulitura në mendje dhe kthehen në shqetësime, stres. Slumber Time është më shumë një “log stresi”. Ajo duhet të përmbajë të gjitha frikërat, që nga njoftimet deri te regjistrimet audio me aktivitete për t’u tik-off para gjumit.

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...