Reklamo ketu

Reklamo ketu

Udhëzues për lumturinë: 33 praktika të thjeshta për të filluar që tani për të dashur jetën tuaj

Udhëzues për lumturinë: 33 praktika të thjeshta për të filluar që tani për të dashur jetën tuaj
Udhëzues për lumturinë: 33 praktika të thjeshta për të filluar që tani për të dashur jetën tuaj
Share

Ju mund ta zbatoni atë çdo ditë,disa nga këto praktika dhe dashuri për veten.
Do të afrohesh më shumë me veten tënde autentike,dhe paqja do të vendoset në jetën tuaj!

Shumë prej nesh u rritën me një nevojë shumë të madhe për validim. Shpesh kemi nevojë për rikonfirmime nga prindërit, shefat, partnerët e jetës dhe miqtë. Megjithatë, harrojmë se njerëzit më të rëndësishëm… Jemi ne!
Prandaj, është e rëndësishme të praktikosh dashurinë për veten. Nëpërmjet veprimeve të thjeshta të përditshme dhe një praktike mendjelehtësie, ne mund të kultivojmë ndjenjën se jemi të dinjitetshëm, të vlefshëm dhe të adhurueshëm, pavarësisht se çfarë po ndodh apo jo rreth nesh. Ne mund të mësojmë të ndërpresim modelet tona të mendimit implicit dhe në vend të kësaj t’i tregojmë vetes kujdesin që meritojmë të gjithë.

33 praktika të përditshme për dashurinë për veten
Sa herë që keni mundësi të zbatoni një nga këto praktika. Sa më shpesh t’i bësh, aq më shumë do të integrosh pak dashuri për veten në jetën tënde!

1. Dëboni idenë se duhet të jeni të përsosur

Asgjë “duhet”, dhe “përsosmëria” nuk ekziston. Prandaj përpiquni t’i përsërisni vetes sa më shpesh që të jetë e mundur se nuk jeni në një garë dhe jo gjithçka duhet të dalë në mënyrë perfekte. Në fakt, është perfekte sido që të jetë.

2. Kuptoni se ndonjëherë pritjet e shoqërisë ofrojnë standarde jorealiste
Shpesh ndiejmë nevojën për të parë përreth për të parë nëse po veprojmë siç duhet. Por kjo ndershmëri e vendosur nga bota nuk është domosdoshmërisht realiste. Kini kujdes që në nxitimin për t’u përshtatur në shoqëri të harroni se kush jeni në të vërtetë. Herë pas here, përpiqu të harrosh rigorozitetet shoqërore dhe të mendosh se si do të ishte të silleshim sa më natyrshëm dhe instinktivisht.

3. Ji i sjellshëm me veten

Jeni të preokupuar t’i kënaqni të gjithë dhe t’i ndihmoni të tjerët, dhe ndonjëherë harroni të jeni të sjellshëm dhe të butë me veten. Në rastin e parë kur diçka nuk funksionon për ju, në vend që të jeni të ashpër me veten, mendoni se çfarë do t’u thoshit miqve tuaj më të mirë? Përdor edhe këto fjalë mirëdashjeje me ty.

4. Lejoje veten të gabosh
A është shumë e vështirë ndonjëherë të pranosh veten me të mira dhe të këqija? Bëni një ushtrim dhe bëni diçka qëllimisht të gabuar. Do të jetë e vështirë për ju, por nëse arrini të pranoni se bota nuk ka mbaruar me gabimin e parë, do ta doni veten më shumë!

5. Vendos kufij
Edhe nëse jemi qenie shoqërore, nuk kemi gjithmonë nevojë të bëjmë asgjë për t’u pëlqyer të tjerëve. Nuk do të dalësh për një kafe? Thuaj “jo” me mirësjellje dhe rri i qetë, do të ketë më shumë raste! A nuk doni që partneri juaj i jetës t’ju bëjë disa pyetje? Diskutoni në një bisedë të hapur se cilat janë kufijtë tuaj për sa i përket kontrollit. Dëshironi që prindërit tuaj të mos ju kritikojnë? Në mënyrë elegante dhe graduale ndaloni t’u thoni atyre gjëra që ju i dini hapin tema të ndjeshme. Kufijtë nuk të bëjnë të jesh më i ulët në sytë e dikujt, por vetëm të rritesh në zemrën tënde!

Njerëzit që e bëjnë KËTË janë më të lumturit, tregojnë studimet

6. Dil në park
Vetëm ose të shoqëruar, të paktën një herë në javë, dalin në park, në ajër, bëjnë ushtrime. Trupi juaj do t’ju falënderojë, por veçanërisht mendja juaj do t’ju jetë mirënjohëse!

7. Medito
Meditimi është një nga praktikat më të mira të vetë-dashurisë. Dëgjoni muzikë të veçantë ose meditime të udhëzuara dhe lejoni që shpirti juaj të shkëputet nga betoni, detyrat dhe frustrimet dhe vetëm për të… Vajzë. Do të ndjesh se jeta jote ndryshon në mënyrë të konsiderueshme.

8. Kërkoni bukurinë në gjërat e thjeshta
Fëmijët janë të lumtur vetë, apo jo? Kjo sepse ata kënaqen me çdo gjë të vogël. Përpiquni të shikoni me sy të ndryshëm edhe objektet dhe ndodhitë më banale në jetën tuaj. Ju do të zbuloni bukurinë e tyre!

9. Lexo një libër
Ushqim për shpirtin dhe stërvitje për mendjen. Zgjidhni çfarëdo zhanri që ju pëlqen dhe zhytuni në lexim.

10. Shikoni karikaturat e fëmijërisë
Ushqejeni fëmijën brënda vetes me një pjesë të mirë të nostalgjisë. Shikoni karikaturat e fëmijërisë dhe lejoni veten të buzëqeshni dhe të qeshni me epsh!

11. Mos u shqetësoni me opinionet e të tjerëve
Propozoni që një ditë, plotësisht me vetëdije, të mos shqetësoheni për çfarëdo që ju thuhet ose mendoni se dikush do të mendonte për ju. Përsëriteni në mendjen tuaj se vetëm mendimi juaj ka rëndësi, merrni frymë thellë dhe injoroni çdo gjë që vjen nga jashtë.

12. Praktiko mirënjohjen
Pavarësisht nëse e bëni në mendjen tuaj, çdo natë para se të bini në gjumë, apo mbani një ditar mirënjohjeje, përpiquni sa më shpesh të mbani mend gjërat e mira në jetën tuaj!

13. Kaloni kohë me trupin tuaj
Shpesh harrojmë të jemi mirënjohës për këtë armaturë që na vesh shpirtin. Na mban gjallë, na ndihmon të ecim, të punojmë, të nuhasim një lule dhe të shijojmë një supë të shijshme. Pse të mos i japësh një orë në të cilën analizon trupin tënd në pasqyrë, ta përkëdhelësh me masazh e madje edhe me fjalë e komplimente të bukura!

14. Ndiq pasionin tënd
A keni një hobi që e keni harruar apo ndonjë pasion që nuk keni pasur guximin ta filloni? Këndoni, kërceni, pikturoni, crochet, bëni gjithçka që ju bën të lumtur dhe mbush zemrën!

15. Qesh
Mos harroni se e qeshura është ilaçi më i mirë! Shijojeni botën, shikoni video qesharake, lexoni shaka ose thjesht qeshni! Do të shihni se si ushqeheni me energji nga brenda.

16. Bëni një listë të gjërave të mira rreth vetes
Në një ditë më të qetë, vëre dorën mbi një çarçaf dhe një stilolaps dhe shkruaj gjërat që të pëlqejnë tek vetja. Gjithashtu shkruaj atë që të kanë thënë të tjerët për veten tënde. Mbajeni listën në dukje, lexojeni shpesh dhe plotësoni sa herë që realizoni një cilësi të re!

17. Mjaft e krahasove veten me të tjerët
Është shumë e vështirë të mos shohësh mbi gardh, fqinjët, por është më e shëndetshme të vësh një draperi dhe të harrosh të tjerët. Dashuria për veten nuk do të thotë të mos duash të evoluosh, por nuk do të rritemi në krahasim me të. Ne zhvillohemi vetëm kur e dimë se kush jemi dhe çfarë mundemi!

18. Përballu me frikën tënde
Ndonjëherë ikim kaq shumë nga frika, saqë as nuk e dimë se çfarë i shkaktoi ato. Bëj diçka nga e cila ke frikë dhe shiko se si ndihesh. Ose thjesht bëhu i vetëdijshëm për frikën, qëndro me të, fol me veten. Nga çfarë ke frikë? Si mund të zgjidhet? Duke e bërë këtë shpesh, zgjidhjet thjesht do t’ju vijnë!

19. Përvoja
Një praktikë e shkëlqyer e vetë-dashurisë është të luash. Vishni rroba shumëngjyrëshe, nëse vishni shumë të zeza dhe bezhë. Make up ndryshe. Porositni një pjatë më të veçantë brenda një dite. Eksperimentoni dhe do të shihni se sa argëtuese është jeta!

20. Bëj diçka që nuk e ke bërë kurrë më parë

Ki guximin të dalësh nga zona jote e rehatisë. Përfitoni nga një ditë pushimi dhe zgjidhni një aktivitet që nuk e keni bërë kurrë më parë! Do të shihni se çfarë përmbushjeje do t’ju ofrojë!

21. Fale veten
Shpesh, ne nuk e duam veten sepse nuk mund ta falim veten. Shiko në pasqyrë dhe mendo për atë që ke bërë gabim. Thuaji vetes me zë të lartë se e fal veten, e pranon veten dhe je mirënjohës. Mund të mos jetë e lehtë për ju, por nëse praktikoni do të jeni në gjendje të gjeni në shpirtin tuaj faljen dhe butësinë që ju nevojitet kaq shumë.

22. Bëj rregull
Përveç faktit se është një profesion me një rezultat shumë të kënaqshëm, rendi në shtëpi ose në mjedisin e punës ju ndihmon të bëni rregull edhe në mendjen tuaj!

23. Bëni një pushim nga mediat sociale
Nuk duhet të lidhemi me të tjerët në çdo kohë. Dhe ndonjëherë mediat sociale mund të na bëjnë më shumë dëm sesa të mira. Të paktën për disa orë hiqni dorë nga shikimi i jetës së të tjerëve dhe jetoni tuajën!

A jeni të prirur për lumturi apo trishtim? Lidhja midis llojeve të trurit dhe ndjenjës së lumturisë

24. Vizato diçka
Që kur nuk ke vizatuar apo pikturuar kurrë diçka? Ju nuk keni nevojë për talent apo kreativitet, vetëm disa lapsa dhe një copë letër. Ju nuk doni të merrni një vepër arti, por vetëm disa dhjetëra minuta ku jeni me ju!

25. Nxirre veten për drekë

Edhe nëse është mirë të dalësh me miqtë, kolegët, burrin apo të dashurin, ndonjëherë nuk arrin të shijosh ushqim të mirë kur je i shpërqendruar nga kompania. Shkoni vetëm për drekë dhe shijoni çdo kafshatë. Mund ta prishësh veten edhe me një ëmbëlsirë!

26. Kërko diçka që nuk e ke pasur guximin më parë
Ji trim dhe kërko atë rritje pagash ose ulje qiraje. Kërkojini një dhuratë dashnorit / burrit tuaj, pa pritur që ai të kapë atë që dëshironi. Kërkoji të dashurës të mos e thotë më atë gjënë që të shqetëson.

27. Jeto momentin
Jepini vetes çdo mëngjes disa momente për të qenë në të tashmen. Në të cilat nuk ka plane për të ardhmen dhe keqardhje për të kaluarën. Je këtu, je këtu, je gjallë dhe i lumtur. Merr frymë dhe kënaqu!

28. Bëj një ditë llixha
Në shtëpi, vetëm, mund të kesh një ditë të shkëlqyer spa. Bëni një banjë aromatike, aplikojeni një maskë, një scrub, masazhoni veten me një vaj aromatik. Dëgjo muzikë. Qetësohu!

29. Këndo
Në shtëpi, në dush ose në makinë, këndoni sa herë që keni mundësi. Kjo shprehje krijuese kënaq fëmijën tek ju!

30. Shkruaj në ditarin tënd
Edhe nëse nuk mbani një ditar të përditshëm, përdorni një axhendë për të shkruar disa mendime herë pas here. Nëse nuk dini nga të filloni, shkruani një letër për veten tuaj nga e kaluara dhe një për veten tuaj nga e ardhmja. Çfarë do t’u thoshit dy grave krejt ndryshe nga ajo që jeni sot?

31. Pini një pije të ngrohtë
Ajo jo vetëm që ngroh trupin tuaj, por edhe shpirtin tuaj. Një pije e ngrohtë, e dehur në paqe, ndoshta duke parë një video qetësuese nga një pyll apo edhe perëndimin e diellit në dritaren tuaj, do t’ju qetësojë të gjitha shqisat!

31. Analizoni rrethin tuaj shoqëror
A jeni të sigurt se keni vetëm njerëz rreth jush që ju ngarkojnë me energji të mirë? Analizoni me kë keni kontakt çdo ditë dhe shikoni nëse ka situata në të cilat një person pengon dashurinë tuaj për veten e tyre. Me kalimin e kohës, largoni çdo person toksik nga jeta juaj.

33. Kërcim

Është një stërvitje e shkëlqyer kardio dhe jashtëzakonisht argëtuese! Kërceni vetëm, zgjidhni disa stile muzikore dhe lëvizni lirisht. Do të shohësh se si, thjesht, shqetësimet e tua ngrihen nga shpatullat!

Mbaje! Është besimi yt në vlerën tënde që të mbështet, kur gjithçka që të rrethon duket sikur po hedh. Edhe nëse nuk ndiheni veçanërisht të fortë, mendoni se deri ku keni arritur, si keni mbijetuar. Ju jeni këtu tani, i gjallë dhe puterniac përtej çdo gjëje tjetër. Ji i durueshëm me veten. Dashuria për veten mund të mos ndodhë brenda natës. Por me kalimin e kohës, do të vendoset në zemrën tënde./WOWbiz.al
Foto:pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...