Reklamo ketu

Reklamo ketu

Frymë e keqe, një problem me shumë zgjidhje. Zbulojini!

Frymë e keqe, një problem me shumë zgjidhje. Zbulojini!
Frymë e keqe, një problem me shumë zgjidhje. Zbulojini!
Share

A ju bën halitoza apo fryma e keqe të ndiheni në siklet në shoqërinë e miqve apo kolegëve të punës?

Nëse era e keqe nuk lidhet me higjienën dentare, ju njoftoj se ka zgjidhje të përballueshme dhe efektive.

Para së gjithash, ju duhet të reduktoni ose edhe të hiqni dorë nga ëmbëlsirat, mielli i rafinuar dhe perimet, të cilat ingrën dekompozohen në squfur – hudhër dhe qepë. Këto ushqime favorizojnë frymën e keqe. Botimi iwomenhacks.com ofron alternativa që freskojnë erën e gojës dhe zgjidhin çdo çrregullim tretës.

Vajrat esenciale luftojnë halitozën
Ka disa vajra aromatike, si mente, eukalipt, portokalle, të cilat mund t’i përdorni për të bërë pastën tuaj të dhëmbëve. Ju do të merrni një produkt natyral dhe efektiv që ruan freskinë e gojës. Ju duhet sodë buke, vaj kokosi dhe vaj esencial, në sasi të barabarta. Pasi t’i përzieni mirë, mbajini në një enë të ngushtë.

Truku: nëse vendosni një pikë vaj aromatik në gjuhën tuaj, do të ndjeni se shija ndryshon për mirë pothuajse menjëherë.

Llogaritni në yndyrna të shëndetshme
Për të hequr qafe shijen e pakëndshme në gojë, mësoheni me ngrënien e yndyrnave të shëndetshme, pra yndyrnave të ngopura, të tilla si vaji i arrës së kokosit. Përmban disa lloje të acideve yndyrore – acid kapriç, laurik dhe kaprilik – të cilat kanë efekt antimikrobik. Merrni një lugë gjelle, dy vaj kokosi në ditë ose hani produkte që përmbajnë arrë kokosi dhe do të shihni se problemi i frymës së keqe do të jetë çështje e së kaluarës.
Ushqim i shëndetshëm për trurin dhe mendjen e mprehtë
Pini infuzion të urtit
Problemi i frymëmarrjes së keqe mund të zgjidhet edhe me infuzionin e urtësisë. Nga një lugë gjelle bimë e rruar në një filxhan ujë ju mund të përgatisni një infuzion aromatik. Duhet ta lësh mënjanë për një çerek ore dhe të vishesh me të tri herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni ujë të urtë, të cilin mund ta bëni nga pesë lugë çaji të urtë të tharë dhe të shtypur, të zier në gjysmë litër ujë të vluar dhe të lënë për t’u fryrë për një çerek ore. Pas tendosjes së saj, visheni me këtë përzierje katër herë në ditë.

Persil përtypës
Një tjetër ushqim shumë i dobishëm kur bëhet fjalë për frymëmarrjen e keqe është persil. Për shkak të alkalinitetit të saj, persili mund të luftojë aciditetin e shkaktuar nga ëmbëlsirat. Bëni një lëng perimesh me gjethe jeshile, për shembull, spinaqin, kastravecin, lakër dhe persil dhe pini një gotë çdo ditë. Do të shihni se halitoza zhduket dhe ndiheni më mirë, më energjikë. Persili përmban klorofil, një substancë që neutralizon erën e pakëndshme nga goja dhe vepron si një freskues natyral i ajrit.

Frutat pastrojnë zgavrën gojore

Konsumoni sa më shpesh fruta të tilla si mollët, dardhët, kumbullat, blackberries, sepse kanë një përmbajtje të lartë fibrash. Fibrat dietike ndihmojnë tranzitin intestinal, rregullojnë aciditetin në zgavrën orale dhe stimulojnë sekretimin salivarian, i cili ka rolin e pastrimit të gojës.

Karrota zvogëlon erën e squfurit

Të paktën një karrotë në ditë sjell përfitime të konsiderueshme për shëndetin tuaj në përgjithësi. Së pari sepse ka fibra dietike dhe së dyti, sepse ka vetinë e uljes së nivelit të sulfidit të hidrogjenit në gojë, përgjegjës për frymëmarrjen “e rëndë”.

Kanella freskon frymën e keqe
Pavarësisht nëse konsumohet në formën e çamçakëzit ose karameleve, kanella mund të luftojë në mënyrë efektive dhe pothuajse menjëherë erën “e rëndë” të gojës. Vajrat esenciale në kanellë shkatërrojnë bakterin oral që shkakton shfaqjen e halitozës.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...