Reklamo ketu

Reklamo ketu

Karamele e çokollatë me nenexhik energjike

Karamele e çokollatë me nenexhik energjike
Karamele e çokollatë me nenexhik energjike
Share

Pse të hani ëmbëlsira komerciale, të cilat përmbajnë një sasi të ekzagjeruar sheqeri të rafinuar, kur mund të bëni kaq lehtë një ëmbëlsirë të shijshme, por edhe të shëndetshme?

Nëse dëshironi të keni gjithmonë në dorë një meze të lehtë dhe të shëndetshme, këto karamele me çokollatë janë të lehta për t’u bërë dhe transportuar. Ju duhen gjashtë përbërës të thjeshtë dhe në dhjetë minuta merrni një ëmbëlsirë të shëndetshme. Pasi t’i bëni një herë, do t’ju vijnë shumë ide dhe kombinime që mund t’i bëni lehtësisht, duke marrë parasysh shijet tuaja.
Pse të hiqni dorë nga sheqeri plus alternativat natyrale të ëmbla
Përbërësit për karamele me çokollatë energjike me nenexhik:
200 gram bajame të papërpunuara
300 gram hurma
4-5 lugë kakao pluhur
3 lugë gjalpë bajamesh ose kikiriku
2 lugë gjelle vaj kokosi me presion të ftohtë
2-3 pika vaj esencial mente (për përdorim të brendshëm)
Pluhur kakao për dekorim

Mënyra e përgatitjes:
Lërini hurmat të zhyten në ujë për një orë.
Grini bajamet në procesorin e ushqimit, më pas shtoni hurmat dhe përzieni derisa të përftohet një brumë ngjitës.
Shtoni kakaon, gjalpin e bajameve, vajin e kokosit dhe vajin esencial të nenexhikut.
Formohen tartufe me çokollatë, të cilat jepen nëpërmjet kakaos.
Karamelet me çokollatë me nenexhik mund të ruhen në frigorifer, në një tavë qelqi të mbyllur hermetikisht.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...