Reklamo ketu

Reklamo ketu

Përfitimet e melit në ushqim: sa i mirë është ai për shëndetin?

Përfitimet e melit në ushqim: sa i mirë është ai për shëndetin?
Përfitimet e melit në ushqim: sa i mirë është ai për shëndetin?
Share

Përfitimet e melit në ushqim nuk kufizohen vetëm në një trup të shëndetshëm, por edhe në disa përparësi që ai sjell në rutinën e përditshme të bukurisë!

Të futura në dietën e përditshme, farat e melit ju ndihmojnë për të pasur një tretje më të mirë, për të marrë lëndët ushqyese të nevojshme për një trup të shëndetshëm ose për të përmirësuar tretjen tuaj. Dhe lista mund të vazhdojë.

Kur bëhet fjalë për pamjen e lëkurës apo flokëve, meli ka një sërë përparësish. Duke qenë i pasur me përbërës ushqyes, ndihmon lëkurën tuaj të duket mirë, mund t’ju mbrojë nga rrezet e dëmshme të diellit dhe ka një efekt të fortë antioksidues.
Një nga një, këtu janë disa nga përfitimet e melit në ushqim, sipas Naturalfoodseries.com:

Përfitimet e melit në ushqim për tretje optimale
Nëse sistemi juaj tretës nuk është i shëndetshëm, ekziston rreziku që trupi juaj të mos marrë lëndët ushqyese të nevojshme për të funksionuar siç duhet. Por fibrat që gjeni te meli mund t’ju ndihmojnë të kuroni disa sëmundje të traktit të zorrëve, si diarreja. Për më tepër, nëse zgjidhni të përdorni melin në dietën tuaj të përditshme, ai do t’ju ndihmojë të parandaloni problemet shëndetësore të zorrës së trashë dhe të keni një tranzit të mirë të zorrëve.

Avokado të mbushura me ton

Meli dhe toksinat në trup
Pavarësisht nëse ju pëlqen ta pranoni apo jo, trupi juaj nuk është shumë i lumtur kur shfaqen toksinat. Është ideale që ato të eliminohen, për mirëfunksionimin e tij dhe për të ruajtur shëndetin. Meli ka një përmbajtje të pasur të quercitin, dhe kjo ju ndihmon të eliminoni në mënyrë efektive toksinat e padëshiruara nga trupi.

Meli mund të parandalojë diabetin
Ushqimi i pashëndetshëm dhe i pamjaftueshëm është një nga arsyet pse shfaqet diabeti. Por duket se personat që zgjedhin të konsumojnë melin janë më pak të ekspozuar ndaj këtij rreziku. Pse? Meli ka një përmbajtje të lartë të magnezit dhe stimulon prodhimin natyral të insulinës në trup dhe parandalon diabetin.
Një avantazh tjetër? Meli, nëpërmjet përbërësve të tij, mban të ulët nivelin e sheqerit në trup.

Përfitimet e melit në ushqim nëse dëshironi të parandaloni ose trajtoni aneminë
Acidi folik dhe hekuri janë dy nga komponentët më të rëndësishëm që ndihmojnë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ruajtjen e hemoglobinës në një nivel të ulët. Pikërisht për këtë arsye meli është një ushqim që ju ndihmon të përballeni me aneminë apo edhe ta shmangni atë.

Zemra gëzon të mirat e melit në ushqim
Një trup i shëndetshëm mbahet me një zemër të shëndetshme. Meli ka një përmbajtje të lartë fibrash, të cilat ju ndihmojnë të ruani nivelin e kolesterolit në trup dhe të shijoni një rrjedhje normale dhe të shëndetshme të gjakut. Marrja e lartë e magnezit që meli sjell në trupin tuaj do t’ju ndihmojë të mbani presionin e gjakut, ndërsa kaliumi do të veprojë si një vazodilator.

Përfitimet e melit në ushqim dhe efektet në bukuri
Siç thashë në fillim, meli nuk është vetëm i dobishëm për shëndetin, por edhe për rutinën e përditshme të bukurisë. Këtu, sipas Stylecraze.com, janë disa efekte të melit në flokë dhe lëkurë, të cilat çdo grua do t’i gëzonte:

Puding Chia me qumësht kokosi dhe manaferra

Meli ndikon në elasticitetin e lëkurës
Lizina dhe prolina janë dy aminoacide që mund t’i gjeni te meli. Ato ndërhyjnë në krijimin dhe mirëmbajtjen e kolagjenit natyral në lëkurë, përgjegjës për elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e lëkurës.
Praktikisht, duke konsumuar mel, arrini të mbani trupin tuaj të shëndetshëm dhe lëkurën tuaj të fortë dhe të bukur!

Vitaminat në meli mund t’ju mbrojnë nga dëmtimi i diellit
Meli ka një përmbajtje të pasur të vitaminës C dhe E, dy vitamina me efekte të dobishme në lëkurë. Ato depërtojnë në shtresën e hollë të lëkurës dhe përshpejtojnë procesin e shërimit të saj. Për më tepër, ato formojnë një shtresë të hollë mbrojtjeje nga radikalet e lira dhe rrezet e dëmshme të diellit.

Aknet dhe meli
Acidi lipoik që gjeni te meli është një antioksidant i përsosur për trupin tuaj! Ka veti anti-inflamatore, duke rritur metabolizmin dhe qarkullimin qelizor. Kështu, pasi qarkullimi i gjakut në trup është rritur, rreziku i akneve dhe rrudhave të imta zvogëlohet.

Përfitimet ushqyese të melit mund të shihen edhe në lëkurën e kokës
Meli është një ushqim i pasur me proteina, dhe ato luajnë një rol të rëndësishëm në forcimin e flokëve. Flokët kanë nevojë për një përmbajtje të lartë proteinash nëse dëshironi të shmangni tharjen, degradimin ose thyerjen e tyre. Keratina është përgjegjëse për ruajtjen e pamjes së shëndetshme të flokëve.

Duke konsumuar melin, një ushqim i pasur me proteina, ju i jepni flokëve tuaj sasinë e nevojshme për një pamje të bukur dhe të shëndetshme. Një përfitim tjetër? Sapo qimet të kenë një konsum të lartë të proteinave, ato do të jenë më të forta dhe ju do të jeni në gjendje të parandaloni rënien e flokëve./WOWbiz.al

Foto: pexels.com

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...