Reklamo ketu

Reklamo ketu

Karkaleca të marinuara në zgarë

Karkaleca të marinuara në zgarë
Karkaleca të marinuara në zgarë
Share

Karkalecat përgatiten shumë shpejt, janë burim i shkëlqyer i proteinave, yndyrave të mira dhe mund të zëvendësojnë me sukses çdo lloj mishi tjetër. Përgatitni në shtëpi këto zgarë të marinuar me karkaleca!

Karkalecat përmbajnë shumë proteina, vitaminë B12, e cila është jashtëzakonisht e rëndësishme për shëndetin, por edhe një sasi të madhe të selenit. Është zgjedhja perfekte për këdo, duke qenë ndër ushqimet e detit të preferuara nga shumica e njerëzve. Meqenëse nuk përmbajnë shumë yndyrna të ngopura, këto helltarë me karkaleca mund të përfshihen në rripat e dobësimit, sepse ofrojnë një sasi të madhe proteinash dhe janë mbushëse.
Sallatë meli me karota, tofu dhe bishtaja
Përbërësit për zgarën e marinuara me karkaleca:
500 gram karkaleca të freskëta
Vaj ulliri ekstra i virgjer
verë e Bardhë
Lëng limoni
Përzierje erëzash: paprika, trumzë, qepë dhe hudhër pluhur, kripë, piper
Pije për hell

Mënyra e përgatitjes:

Hidhini karkalecat në një qese së bashku me të gjitha erëzat e tjera dhe lërini në frigorifer gjatë gjithë natës ose të paktën për një orë.
I kaloni karkalecat në hell, më pas i gatuani shpejt në një tigan grill.
I spërkasim me lëng limoni, i spërkasim me majdanoz të freskët dhe i shijojmë me një porcion orizi të plotë të përzier me avokado dhe zarzavate./WOWbiz.al

Foto: Shutterstock

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...