Reklamo ketu

Reklamo ketu

Përfitimet e patateve të ëmbla për një trup të shëndetshëm dhe një dietë të ekuilibruar

Përfitimet e patateve të ëmbla për një trup të shëndetshëm dhe një dietë të ekuilibruar
Përfitimet e patateve të ëmbla për një trup të shëndetshëm dhe një dietë të ekuilibruar
Share

Cilat janë përfitimet e patateve të ëmbla në trup? Vitaminat, mineralet, fibrat dhe proteinat në patatet e ëmbla ju ndihmojnë të keni një dietë të pasur dhe të ekuilibruar në të njëjtën kohë!

Patatet e ëmbla u bënë shumë shpejt të njohura në vendin tonë dhe nuk është çudi, duke pasur parasysh se sa të pasura janë me proteina dhe fibra. E pranoj, në fillim ngurrova dhe ngjyra nuk më jepte shumë besim. Unë preferoj patatet normale. Plus që ishin të ëmbla…si mund të hash patate të ëmbla, mendova, për ëmbëlsirë? Dua të them një ëmbëlsirë me perime?

E gjithë kjo derisa i shijova. Që atëherë, i kam kërkuar kudo dhe kam gjithmonë të paktën një patate të ëmbël, më të madhe, në shtëpi.

Unë preferoj ato të pjekura, me rozmarinë, por ka shumë mënyra se si mund të përgatisni patatet e ëmbla: të pjekura, të ziera në avull, të kalitura mirë dhe lista mund të vazhdojë. Më pëlqejnë me parmixhano!

Kur pashë që edhe foshnjat hanë patate të ëmbla, mendova se duhet të ketë diçka të veçantë në to. Diçka për t’i përfshirë në listën e ushqimeve të shëndetshme dhe jashtëzakonisht të dobishme për trupin. Dhe kështu kuptova se këto patate portokalli janë super ushqime.

Cilat janë përfitimet e patateve të ëmbla dhe pse është mirë t’i hani ato? Këtu, sipas Healthline.com, janë disa nga avantazhet që patatet e ëmbla sjellin në trupin tuaj.

Përfitimet e patateve të ëmbla: çfarë vitaminash dhe mineralesh përmbajnë?
Patatet e ëmbla përmbajnë shumë vitamina, ideale për funksionimin e duhur të organizmit: vitaminë A (beta – karotina nga patatet e ëmbla, pasi hyn në trup, shndërrohet në vitaminë A), vitaminë C (efekt antioksidues), kalium (ruan ekuilibrin. të gjakut), mangan (i rëndësishëm për një metabolizëm të ekuilibruar), vitaminë B6 (kontribuon në shndërrimin e ushqimit në energji), vitaminë B5 dhe vitaminë E (ndihmon trupin të mbrohet nga stresi oksidativ).
Latte me shafran të Indisë, ilaçi më i mirë anti-inflamator
Patatet e ëmbla ju ndihmojnë të parandaloni disa mangësi në trup
Duke qenë e pasur me beta-karoten (prandaj dhe ngjyra portokalli), patatja e ëmbël ndihmon në parandalimin e mungesës së vitaminës A në trup. Mungesa e vitaminës A çon me kalimin e kohës në çrregullime të shikimit dhe dobësim të sistemit imunitar.

Patatet e ëmbla dhe reduktimi i stresit oksidativ

Patatet e ëmbla kanë një përmbajtje të pasur me antioksidantë. Ato luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e stresit oksidativ dhe në parandalimin e disa sëmundjeve të trupit, të shkaktuara prej tij. Patatet e ëmbla ngjyrë vjollce përmbajnë sasinë më të madhe të antioksidantëve, tre herë më shumë se boronicat.

Përfitimet e karafilave të ëmbël: sa e mirë është fibra?
Një patate e ëmbël mesatare përmban 3.8 g fibra, këto janë të tretshme dhe të patretshme. Fibrat e tretshme i japin trupit një ndjenjë të ngopjes, ndërsa fibrat e patretshme mund të zvogëlojnë rrezikun e diabetit./WOWbiz.al

Foto:

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...