Reklamo ketu

Reklamo ketu

Spageti me kungull e karkaleca deti dhe verë të bardhë

Spageti me kungull e karkaleca deti dhe verë të bardhë
Spageti me kungull e karkaleca deti dhe verë të bardhë
Share

Nëse ju pëlqejnë makaronat, por nuk doni të hani brum, ju rekomandoj të provoni spageti me kungull i njomë. Ata shkojnë mrekullisht me karkaleca të ziera në verë të bardhë.Provoni një pjesë spageti me kungull i njomë, nëse dëshironi një alternativë të shkëlqyer për makaronat e zakonshme. Duke i zëvendësuar me kunguj të njomë, do të merrni një pjatë pa gluten dhe me pak karbohidrate, diçka që ju ndihmon kur keni intoleranca të ndryshme ose kur dëshironi të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme. Përbërësit për spageti me kungull i njomë me karkaleca deti dhe verë të bardhë:
2 kunguj të njomë të bëra me spiralizer ose me ndihmën e një qëruesi të dhëmbëzuar
300 gram karkaleca të freskëta
Quinoa në ushqim: çfarë përfitimesh sjell për shëndetin
1 thelpi hudhër të grirë
2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
6 lugë verë të bardhë
Kripë dhe piper
Lëng limoni
Majdanoz jeshil i grirë imët

Mënyra e përgatitjes:
Vendosni karkalecat në një tigan me vaj, verë të bardhë dhe hudhër. E lemë të ziejë për disa minuta, më pas e rregullojmë me kripë, piper, lëng limoni dhe majdanoz.
Shtoni spagetit me kungull i njomë, përziejini gjithçka dhe lërini nën kapak edhe 3-4 minuta që të zbuten pak kungull i njomë./WOWbiz.al
Foto: Shutterstock

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...