Reklamo ketu

Reklamo ketu

Pse avokado është i mirë për një mënyrë jetese dhe dietë të shëndetshme?

Pse avokado është i mirë për një mënyrë jetese dhe dietë të shëndetshme?
Pse avokado është i mirë për një mënyrë jetese dhe dietë të shëndetshme?
Share

Pse avokado është e mirë për ushqim? Fruti është i pasur me lëndë ushqyese dhe vitamina, dhe këto sjellin vetëm përfitime kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj!
Pavarësisht nëse zgjidhni të hani avokado të papërpunuar, vendoseni në një smoothie ose bëni një scrub, një maskë hidratuese ose një locion natyral për trupin, avokado do t’ju ndihmojë t’i siguroni trupit tuaj një sasi të madhe vitaminash dhe acidesh yndyrore natyrale.

Pse është e mirë avokado? Për më tepër, unë kam përgatitur një listë me avantazhet dhe dobitë e këtij fruti dhe do t’ju lë të bindni veten pse është mirë të hiqni frutat jeshile nga raftet e supermarketeve dhe ta futni atë ose në rutinën tuaj të bukurisë ose në dietën tuaj.
Çfarë vitaminash dhe mineralesh mund të gjeni në avokado?

Asgjë nuk krahasohet me një burim natyral të mineraleve, këtu yndyrnat dhe vitaminat. Sipas Self.com, këtu janë vitaminat dhe mineralet që përmban një avokado:

Vitamina K – kjo ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Për më tepër, luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e kockave të holla dhe parandalon thyerjen e tyre.

Vitamina C
– kjo është, para së gjithash, një antioksidant i fuqishëm për trupin tuaj, të cilin e mbron nga radikalet e lira. Përveç kësaj, ajo gjithashtu kontribuon në riparimin e qelizave të lëkurës.

Vitamina B6 – me ndihmën e saj ju ndihmoni trupin tuaj të mbajë një sistem të mirë imunitar.

Hamburgeri më i mirë me thjerrëza

Vitamina E – favorizon krijimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe përmirëson sistemin imunitar.

Magnezi – është shumë i rëndësishëm për mirëmbajtjen dhe zhvillimin e sistemit muskulor. Më shumë se kaq, ndihmon në forcimin e sistemit kockor, rregullon rrjedhjen e gjakut, ju jep energji dhe mbështet shumë mirë sistemin imunitar.

Kaliumi – ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit normal të trupit, ndihmon zemrën të rrahë normalisht dhe forcon muskujt.
Pse avokado është e mirë për shëndetin tuaj?

Sipas Naturalfoodseries.com, këtu janë disa përfitime të rëndësishme të frutit të avokados, veçanërisht nëse konsumohet rregullisht:
Antioksidantët në avokado ndihmojnë në mbrojtjen e syve dhe shikimit tuaj. Luteina, një nga antioksidantët që gjendet në avokado, është shumë i mirë për sytë. Për më tepër, ndihmon në parandalimin e kataraktit.

Avokado ju ndihmon të mbani peshën tuaj dhe të përballoni lehtësisht dietat. Fruti i avokados, i ngrënë në tryezë, zvogëlon oreksin dhe nuk do të keni kaq shpejt uri. Për më tepër, duke qenë e pasur me acide yndyrore natyrale, avokado do t’ju ndihmojë të merrni sasinë e nevojshme të kalorive për të konsumuar gjatë ditës.

Fibrat e avokados, të tretshme dhe të patretshme, kontribuojnë në funksionimin e duhur të trupit! Fibrat e tretshme do t’ju ndihmojnë të mbështesni florën e zorrëve dhe fibrat e patretshme do të mbajnë një ekuilibër në tranzitin intestinal.

Pse avokado është e mirë për shëndetin tuaj? Ndihmon në funksionimin e duhur të mëlçisë. Si? Redukton rrezikun e sëmundjes së mëlçisë dhjamore, të shkaktuar kryesisht nga rritja e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak.

Përmbajtja e lartë e acidit folik në avokado kontribuon në ekuilibrin dhe mirëqenien e trupit. Acidi folik mund të zvogëlojë homocisteinën, e cila, nga ana tjetër, ndikon në prodhimin e dopaminës dhe serotoninës, dy neurotransmetues që theksojnë ndjenjën e mirëqenies dhe lumturisë në trup.

Vitaminat në avokado ju ndihmojnë të mbani indet tuaja të eshtrave të shëndetshme. Ata kanë nevojë për minerale, vitamina dhe kalium, dhe avokado është një burim i mirë për të marrë sasinë e përditshme të të gjitha. Duke pasur një përmbajtje të pasur me kalcium, zink, magnez, kalium dhe vitamina D dhe K, fruti i avokados, si dhe ushtrimet e përditshme, ju ndihmojnë të mbani kockat tuaja të forta dhe të shëndetshme.

Pse avokado është e mirë për lëkurën tuaj?
Vitaminat nuk janë të rëndësishme vetëm për shëndetin e trupit, dhe organet e brendshme nuk janë të vetmet që kanë nevojë për to. Lëkura kërkon një konsum të mirë të vitaminave dhe mineraleve për një pamje të këndshme, prej kadifeje dhe me shkëlqim. Superfoodprofiles.com ka përpiluar një listë të përfitimeve të lëkurës së avokados:

Vitaminat C dhe E
Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës. Nga njëra anë, kontribuon në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira, të cilat shkaktojnë rrudha dhe një pamje të shurdhër, dhe nga ana tjetër, kontribuon në ruajtjen e nivelit të lartë të kolagjenit dhe ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.

Sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq

Vitamina E ndihmon në mbrojtjen e trupit nga radikalet e lira, por gjithashtu arrin të parandalojë shfaqjen e rrudhave dhe efektet e pakëndshme të shkaktuara nga rrezet UVA.
Edhe nëse përdorni një locion hidratues me bazë vitaminën C, do të ishte mirë të dini se bukuria vjen nga brenda dhe marrja e vitaminave nga avokado do t’ju ndihmojë të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme.

Omega 9
Ky acid yndyror kontribuon në mbajtjen e lëkurës të hidratuar. Duke qenë një acid shumë yndyror, ai ndihmon epidermën të ruajë nivelin e saj optimal të hidratimit, duke e bërë atë të fortë, të lëmuar dhe kadifeje. Për më tepër, Omega 9 ndihmon në parandalimin dhe shërimin më të shpejtë të irritimeve dhe redukton skuqjen.
Si mund të përgatisni një krem ​​hidratues me avokado?

Ata në Huffingtonpost.com rekomandojnë një recetë për kremin hidratues të avokados, të cilin mund ta përgatisni lehtësisht në shtëpi. Çfarë duhet të bëni?
Përzieni një avokado (ose dy, në varësi të sasisë së produktit që mendoni se keni nevojë) me vaj kokosi. Më pas, në dush, aplikojeni përzierjen homogjene në të gjithë trupin dhe insistoni në zonat që kanë nevojë për hidratim intensiv. Lani gjithçka me ujë të ngrohtë dhe xhelin tuaj të preferuar të dushit!/WOWbiz.al

Foto: pexels.com

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...