Reklamo ketu

Reklamo ketu

Sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq

Sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq
Sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq
Share

Shtoni quinoan në sallatat e perimeve jeshile, pasi siguron proteina të plota dhe jep ngopje. Provoni këtë sallatë detoksifikuese me quinoa!

Quinoa është një nga burimet më të mira të proteinave dhe mund të zëvendësojë me sukses mishin. Studime të shumta kanë treguar se kjo pseudodrithëra i siguron trupit të nëntë aminoacidet thelbësore, pa shtuar kalori shtesë dhe pa pasur kolesterol. Prandaj, nëse nuk keni konsumuar quinoa deri më tani, keni çdo arsye ta provoni sepse është e gjithanshme dhe funksionon shkëlqyeshëm në shumë kombinime. Mund ta hani me qumësht frutash dhe perimesh për një mëngjes të ushqyeshëm, por edhe në sallata të ndryshme me perime dhe jeshile, siç është kjo sallatë detoksifikuese me quinoa dhe spinaq.

Super ushqime: cilat janë përfitimet e pluhurit baobab?

Përbërësit për detoksifikimin e sallatës me quinoa dhe spinaq:
1/2 filxhan quinoa të gatuar
4-5 domate qershi të prera në gjysmë
Një grusht gjethe spinaqi bebe
Qepë e kuqe
2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
Lëng limoni, për shije
Kripë dhe piper të zi
Përzierja e farave

Mënyra e përgatitjes:
Përziejini të gjithë përbërësit, i rregulloni me vaj, limon, kripë dhe piper dhe sipër spërkatni 2 lugë gjelle përzierje farash të papërpunuara (fara liri, kungull, luledielli)./WOWbiz.al

FOTO: Shutterstock

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...