Reklamo ketu

Reklamo ketu

Psikologët shpjegojnë pse puthja është kaq e rëndësishme në marrëdhëniet në çift

Psikologët shpjegojnë pse puthja është kaq e rëndësishme në marrëdhëniet në çift
Psikologët shpjegojnë pse puthja është kaq e rëndësishme në marrëdhëniet në çiftPsikologët shpjegojnë pse puthja është kaq e rëndësishme në marrëdhëniet në çift
Share

Psikologët thonë se puthja është shumë më e rëndësishme nga sa mendojmë kur bëhet fjalë për marrëdhënien e një çifti.
Një nga arsyet kryesore pse puthja është e rëndësishme është sepse ajo është një pararendëse e intimitetit. Një puthje është një kontakt me një qenie tjetër njerëzore, një kontakt që është tepër personal dhe shumë intim.
A keni menduar ndonjëherë pse puthjet ndihen kaq mirë dhe pse të gjithë flasin për puthjen e parë? Ka shumë përfitime të puthjes – jo vetëm fizike, por edhe emocionale dhe shpirtërore.

Kur puthni dikë, trupi juaj i përgjigjet stimujve fizikë, duke prodhuar më shumë oksitocinë, hormoni përgjegjës për mirëqenien dhe lumturinë.

Përfitimet fizike të puthjes.
Sipas psikologëve, femrat i kushtojnë më shumë rëndësi puthjes sesa meshkujt. Gjithashtu, një person tërheqës mund të mos ketë nevojë për puthje aq shumë sa një person që nuk ndihet mirë në lëkurën e tij ose ka vetëbesim të ulët. Për këtë të fundit, puthja është një dëshmi e dëshirës nga ana e puthësit.
Shumica e çifteve puthen në mëngjes kur dalin nga shtëpia, por ky zakon tashmë po kthehet në një rutinë. Është si të marrësh telefonin kur largohesh nga shtëpia ose kur lani enët pasi mbaroni së ngrëni.
Megjithatë, puthja vazhdon të ketë shumë përfitime për trupin tonë (përfitime që shumë njerëz ende nuk i dinë):
– njerëzit që puthen çdo ditë jetojnë deri në pesë vjet më shumë se ata që nuk puthen;
– puthja mund të ndihmojë në shërimin e njollave në fytyrë dhe dermatitit;
– një puthje mund të bëjë që pulsi të rritet në mbi 100 rrahje në minutë, që mund të jetë po aq e mirë sa një stërvitje fizike;
– duhen 29 muskuj të fytyrës për të puthur dikë me pasion – që do të thotë se puthja vendos në punon muskujt e fytyrës dhe parandalon rrudhat.

Horoskopi i javës 22-28 majit. Gaforret duhet të ndjekin intuitën e tyre

Përfitimet emocionale të puthjes
Pse puthemi? Sepse është një përvojë e pabesueshme që na ndihmon të ndihemi mirë. Por përveç përfitimeve fizike, kemi edhe disa përfitime emocionale për të cilat duam të flasim.
Spre exemplu, gandeste-te ca tii in brate un copilas. Care este primul lucru pe care vrei sa il faci cand iti adoarme in brate sau cand iti zambeste? Nu te poti abtine si vrei sa il saruti pe frunte sau pe obrajori.
Kur jep një puthje, lidhesh në një nivel shumë më të thellë sesa fizikisht me personin që ke përballë. Në një puthje, nuk ka vetëm dy trupa fizikë, por edhe emocione të forta dhe energji të pabesueshme. Sa më shumë të puthni, aq më i afërt ndiheni me personin që keni pranë.

Sipas psikologëve, trupi gjeneron më shumë hormone që janë të mira për ne, si serotonina, oksitocina dhe dopamina. Kur niveli i tyre rritet, është sikur po merrni një sasi mjaft të madhe lumturie që e bën trupin tuaj ta dëshirojë atë më shpesh për shkak të shpërblimeve që ju ofron.

Përfitimet shpirtërore të puthjes
Sipas hulumtimeve të fundit, gjatë puthjes truri juaj sinkronizohet me trurin e personit që po puthni, që do të thotë se lidhja mes jush bëhet shumë më e thellë. Jo vetëm truri është i lidhur, por edhe zemra dhe emocionet përfshihen në këtë ushtrim tepër stimulues.

Megjithëse ka disa mbivendosje midis botës fizike dhe asaj shpirtërore, disa gjëra janë të pamundura të maten. Ju nuk mund të analizoni thjesht se sa shpirtërore është një puthje – por kur trupat sinkronizohen dhe sfidojnë realitetet fizike, ata lidhen në një nivel më të lartë.

Të gjithë mund të pohojmë faktin se një puthje e thellë dhe pasionante është plot intimitet dhe energji të pabesueshme.

Shumë psikologë këshillojnë personat që kanë probleme në jetën bashkëshortore të puthen çdo ditë. Teorikisht, ky është një ushtrim pa mundim, sepse përmes intimitetit ju rivendosni lidhjen nga një kohë tjetër./WOWbiz.al
Foto:pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...