Reklamo ketu

Reklamo ketu

10 gjëra (afersisht) të lira që do t’ju bëjnë të lumtur

10 gjëra (afersisht) të lira që do t'ju bëjnë të lumtur
10 gjëra (afersisht) të lira që do t'ju bëjnë të lumtur
Share

Nuk jeni në gjendje të mirë? Ose mund të keni pasur vetëm një ditë të vështirë në punë? Provoni këto ide për një gjendje të mirë!
Ndonjëherë gjërat më të bukura në jetë janë vërtet falas. Pavarësisht nëse kaloni kohë me familjen tuaj, telefononi një të dashur ose kujdeseni për hobet tuaja, këto aktivitete të mëdha do të rivendosin mirëqenien tuaj. Ja një listë me 10 (pothuajse) gjëra falas që mund t’ju bëjnë të lumtur.

Shiko filmin tënd të preferuar
Nuk ka rëndësi nëse e keni parë të paktën 10 herë më parë! Bëni një vend të rehatshëm në shtrat ose në divan, së bashku me një batanije të trashë dhe disa snacks sipas dëshirës suaj dhe shikoni filmin tuaj të preferuar. Familjariteti i saj do t’ju japë një gjendje ngushëllimi që do t’ju bëjë të lumtur.

Shkruaj një letër
Shkruajini një letër dikujt që e doni, shprehni ndjenjat tuaja ndaj atij personi dhe mirënjohjen që është pjesë e jetës suaj. Ose, më mirë, shkruaji një letër vetes! Nuk di si ta bëjë këtë? Asgjë më e thjeshtë! Shkruaj për atë që ndjen, për sfidat që ke kapërcyer dhe kuptoje sa i fortë je. Kur të bëheni vërtet të vetëdijshëm për ta, mund të habiteni nga arritjet tuaja.

Regjistrohu për një vullnetarizëm
Vullnetarizmi është ndoshta më i rëndësishmi në listën e atyre gjërave të lira që mund t’ju bëjnë të lumtur. Sepse kjo do t’ju bëjë të lumtur ju dhe ata që ju rrethojnë. Zgjidh një kauzë në të cilën beson vërtet dhe jepi vetes kohën dhe njohurinë tënde. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një strehë kafshësh, një shtëpi pleqsh apo një jetimore, ka shumë vende që do të gëzonin një dorë ndihme.

10 zakone të femrave, që janë me të vërtetë të lumtura

Ndiqni një kurs online falas
Oferta në fushën dixhital është jashtëzakonisht e larmishme. Duhet vetëm të kërkosh një kurs që i përshtatet pasioneve të tua. Ose, pse jo, mund të zgjedhësh të dalësh pak nga rutina jote dhe të mësosh për një temë krejt të re.

Bëj një fotografi
Zgjidhni të kapni momentet e rëndësishme. Mbaji momentet e rëndësishme të dashurve të tuaj me ndihmën e fotografive. Pastaj dërgojini tek miqtë tuaj ose postojini në rrjete sociale, së bashku me një përshkrim që shpreh atë që ndjeni.

Bëni një listë të gjërave për të cilat jeni mirënjohës
Ndonjëherë, mund të humbasësh në rrëmujën dhe rrëmujën përreth teje dhe të harrosh arsyet e vërteta pse je i lumtur. Bëni një listë të gjërave për të cilat jeni mirënjohës. Do të habiteni se sa gjëra të vogla ju bëjnë vërtet të lumtur.

Kërko vende për t’i vizituar
Edhe nëse nuk shkoni me pushime së shpejti, asgjë nuk ju pengon të kërkoni vende që mund të vizitoni. Madje mund të habiteni kur gjeni vende pranë jush, të bukura dhe të arritshme, që nuk i njihnit deri atëherë. Plus, është një mënyrë e thjeshtë për t’u bërë më të motivuar. Për më tepër, nëse beson edhe në shfaqje, shtoji këto vende bordit tënd të shikimit.

Shkruaj në një ditar
Shkrimi është një mënyrë jashtëzakonisht e dobishme për të lehtësuar stresin. Gjithashtu, revista do t’ju ndihmojë të kujtoni aventurat tuaja të përditshme. Dhe nëse doni një mjet “të synuar” që me të vërtetë do t’ju ndihmojë të merrni lumturinë në duart tuaja,

Kaloni kohë me familjen tuaj

Lini mënjanë laptopët dhe telefonat. Kaloni kohë cilësore me ata që i doni më shumë dhe jini vërtet të pranishëm në atë moment./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...