Reklamo ketu

Reklamo ketu

Supë kremi me brokoli dhe fara pishe

Supë kremi me brokoli dhe fara pishe
Supë kremi me brokoli dhe fara pishe
Share

Brokoli është një nga perimet më ushqyese, që sjell shumë përfitime për shëndetin tonë. Nëse jeni të lodhur duke ngrënë brokoli të zier në avull, atëherë duhet të provoni një recetë po aq të thjeshtë: supë me krem ​​brokoli me fara pishe.

Në vend të krutonëve me miell të bardhë, unë rekomandoj përdorimin e farave të pishës, të cilat ofrojnë proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Nëse nuk konsumoni produkte qumështi dhe dëshironi që pjata të jetë vegane, atëherë përjashtoni parmixhanin! Me vetëm disa përbërës të thjeshtë dhe në më pak se 15 minuta, mund të bëni një supë kremi me brokoli pikërisht sipas shijes tuaj. Provoni këtë recetë të thjeshtë!

Përbërësit për kremin e supës me brokoli:
1 kokë brokoli
1 qepë
2 thelpinj hudhre
1 patate

Supë krem ​​me quinoa, kërpudha dhe kokos, përzierje aromatike

Kripë dhe piper
2-3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
1 lugë gjelle fara pishe të pjekura
1 lugë gjelle lëng limoni (opsionale)
Parmixhano për dekorim (opsionale)

Mënyra e përgatitjes:
Zieni në një tenxhere qepën e grirë hollë, hudhrën dhe patatet e prera në kubikë.
Pas 10 minutash shtoni lulet e brokolit, lëreni të ziejë për 5 minuta dhe fikni zjarrin.
Pureeni supën duke përdorur një blender dore, e rregulloni me kripë, piper të zi të sapo bluar dhe vaj ulliri.
Sipas dëshirës shtoni pak lëng limoni, sipas shijes tuaj.
Dekorojini me farat e pjekura të pishës, fetat e parmixhanit dhe spërkatini me pak vaj ulliri./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...