Reklamo ketu

Reklamo ketu

Tost me patate të ëmbël, me avokado dhe vezë

Tost me patate të ëmbël, me avokado dhe vezë
Tost me patate të ëmbël, me avokado dhe vezë
Share

Është receta më e mirë nëse doni të shmangni bukën! Si thua të përdorni bukë të thekur me patate të ëmbël për të bërë një mëngjes të bollshëm me avokado dhe vezë?
Patatet e ëmbla ofrojnë karbohidrate komplekse, avokadot ofrojnë yndyrna të shëndetshme dhe vezët janë të pasura me proteina. Pra, ju keni një mëngjes të ekuilibruar, i cili i siguron trupit tuaj të gjithë lëndët ushqyese të rëndësishme.

Patatet e ëmbla priten hollë vertikalisht dhe fetat futen në tostin e bukës me disa kthesa derisa të marrin ngjyrë kafe. Një tjetër mundësi do të ishte vendosja e fetave të patates së ëmbël në një tigan grill, për të marrë ato vija të shijshme dhe një shije pak të tymosur.

Ju mund t’i kombinoni këto feta patate të ëmbla të skuqura me shumë përbërës, për të pasur një mëngjes të larmishëm. Me gjalpë kikiriku dhe banane, me humus dhe kastraveca, me feta guacamole ose avokado, me gjalpë dhe reçel, me djathë dhie dhe fiq, me salmon të tymosur dhe kopër, me avokado dhe vezë të zier, me krem ​​çokollatë… dhe lista vazhdon mund të vazhdojë.

Patate të ëmbla, të pjekura, e mbushura me rukola dhe avokado

Përbërësit për tost me patate të ëmbël me avokado dhe vezë:
2 feta bukë të thekur me patate të ëmbël
1-2 vezë të ziera dhe të prera në feta
1/2 lugë avokado të grirë me një pirun dhe disa feta
Domate qershi
Kripë dhe piper të zi

Mënyra e përgatitjes:

Pasi të keni vendosur fetat e patates së ëmbël në toster ose në tavë grill, mund të vendosni përbërësit e tjerë.
Përhapeni pastën e avokados, më pas vendosni fetat e avokados dhe rrumbullakët e vezëve.
I rregullojmë me kripë, piper të zi dhe hani bukën e thekur me domate qershi./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...