Reklamo ketu

Reklamo ketu

Ulja e oreksit – 3 truke që funksionojnë

Ulja e oreksit – 3 truke që funksionojnë
Ulja e oreksit – 3 truke që funksionojnë
Share

Keni ndërmend të vendosni pjesë më të vogla në tryezë? Është një strategji shumë e mirë për uljen e oreksit. Për të pasur sukses, nuk mjafton t’i premtoni vetes se do të hani më pak. Duhet të bësh diçka për të.

Discovergoodnutrition.com sugjeron disa zakone të shëndetshme që çojnë në uljen e oreksit. Do të hani më pak, pa ndjerë ndjenjën e urisë. Së pari, duhet të analizoni sjelljen tuaj të të ngrënit. Vetëm në këtë mënyrë do të zbuloni se çfarë ju shtyn të hani më shumë sesa keni nevojë.

Përqendrohuni te ushqimi
Arsyeja më e zakonshme pse njerëzit priren të konsumojnë më shumë kalori është se ata fokusohen në gjithçka tjetër përveç ushqimit. Ata shikojnë TV, shfletojnë internetin dhe ka njerëz që flasin në telefon gjatë vaktit.

Zgjidhja: Propozoni të hani për njëzet minuta, për shembull. Është një qasje e gabuar të thuash se do të hani ndërsa kontrolloni emailet tuaja. Përqendrohuni te ushqimi, përbërësit, shijet, teksturat. Shumë e rëndësishme, vendosni pjesën e ushqimit në një pjatë me ngjyrë, në të cilën mos harroni të vendosni një pecetë dhe takëm të përshtatshëm. Zgjidhni më të bukurat, në mënyrë që të kënaqeni duke ngrënë.

Merrni pjesë më të vogla të ushqimit
Kur shfaqet ndjenja e urisë, shumica prej nesh priren të hanë pjesë bujare të ushqimit. Shumë herë, edhe nëse jemi të ngopur, përpiqemi të hamë gjithçka, që të mos mbetet asgjë në pjatë. Hiqni dorë nga ky zakon i keq!

Supë kremi me brokoli dhe fara pishe

Zgjidhja: Për të filluar, përpiquni të vendosni 20% më pak ushqim në pjatën tuaj. Mundësisht zgjidhni pjata dhe tasa më të vogla se ato me të cilat jeni mësuar.

Mos anashkaloni një vakt kryesor
A mendoni se do të hani më pak nëse ndaloni së ngrëni mëngjes, drekë apo darkë? Shpesh, ky plan kthehet në një zakon të keq për peshën. Pasi të kaloni një vakt të ditës, për të kënaqur ndjenjën e urisë, merrni disa meze të lehtë. Nga njëra anë, ushqimet e shpeshta mund të kenë më shumë kalori sesa vakti që hoqët dorë. Nga ana tjetër, ndjenja e rritjes së urisë përcakton një rrezik më të madh të mbingrënies.

Zgjidhja: Mos hiqni dorë nga asnjë vakt i rëndësishëm i ditës, por zvogëloni volumin e tij! Planifikoni menunë tuaj për gjithë ditën dhe bëni zgjedhje të shëndetshme edhe në lidhje me snack-et.

Ulja e oreksit – Këshillë shtesë
Keni tendencë të hani shpejt? Me siguri e dini që trurit i duhet më shumë kohë për të “tretur” informacionin se merr ushqim dhe se stomaku është plot. Në fakt, në rreth njëzet minuta fillon ndjenja e ngopjes. Kjo është arsyeja pse kur hani një sasi të madhe ushqimi ndiheni mirë fillimisht, por më pas ndjeni siklet.

Zgjidhja: Mundohuni të hani para pasqyrës. Disa thonë se ky zakon e largoi nevojën për të ngrënë shpejt. Thjesht nuk u pëlqente ajo që panë në pasqyrë./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...