Reklamo ketu

Reklamo ketu

10 zakone të femrave, që janë me të vërtetë të lumtura

10 zakone të femrave, që janë me të vërtetë të lumtura
10 zakone të femrave, që janë me të vërtetë të lumtura
Share

Dëshironi të jeni të lumtur? Perfekte! Gjithçka që duhet të bëni është të jetoni në harmoni me veten, të jeni të lumtur me atë që jeni dhe të gjeni forcën për të buzëqeshur çdo ditë. Te pakten nje here.
Si mund t’i bëni këto gjëra? Gjeni profesionin tuaj, përmbushni ëndrrat tuaja, mësoni gjëra të reja, lexoni, ëndërroni, udhëtoni, bëni sport! Shijoni atë që keni përreth dhe jetoni me gjithë zemër.
Prandaj, ju ftoj të mësoni të jeni të lumtur çdo ditë, çdo moment, çdo moment dhe kurdo që të dëshironi këtë. Sepse po – lumturia është një zgjedhje.

1. Di si ta shijosh jetën
Vazhdimisht bëni gjëra që ju sjellin një buzëqeshje dhe ju ngarkojnë me energji pozitive. Për shembull… bëni që pasionet tuaja të realizohen, udhëtoni në vende të reja, bëni vetëm gjëra që ju bëjnë të lumtur.

2. Mos të keni frikë nga vetmia
Të qenit në një marrëdhënie të papërshtatshme në çift vetëm nga frika se mos jeni vetëm është mënyra më e sigurt drejt dështimit. Para se të jeni me dikë, mësoni të jeni vetëm ju me veten tuaj. Është forma më sublime e lumturisë.

7 mantra budiste për një jetë të lumtur

3. Jepi vetes dashuri, falje dhe mirëkuptim
Nëse nuk e kuptoni dhe nuk e falni veten, as ata që ju rrethojnë. Nëse dëshironi të jeni vërtet të lumtur, edhe nëse vendosni qëllime, duhet të jeni tolerantë me veten dhe të kuptoni se është njerëzore të gabosh.
Gjithashtu, duhet t’i jepni vetes kohë: për zhvillimin tuaj personal dhe për mirëqenien tuaj.

4. Vlerësoje rutinën tënde
Mos e neglizhoni rutinën tuaj të mëngjesit, për ta nisur ditën në mënyrë sublime.
Kujdesuni ta pini kafen në heshtje, aplikoni grimin duke dëgjuar muzikën tuaj të preferuar, spërkatni parfumin tuaj të preferuar… të gjitha këto janë vetëm disa nga zakonet që do t’ju japin fuqinë për të qenë ai që dëshironi të jeni.

5. Jamë i hapura
Jini të hapur ndaj të rejave! “Kjo do t’ju ​​ndihmojë të mos humbisni mundësitë, një punë që ëndërroni apo edhe… mashkullin që kërkoni”, siç pohon psikologia Lenke Iuhos, specialiste e marrëdhënieve në çift.

6. I kushtojë vëmendje sjelljes së tyre
Vetë-njohja është ajo që bën dallimin mes një gruaje në shtëpi, në punë apo në shoqëri. Gruaja e vetëkënaqur është e lumtur, ka ekuilibër të pakufishëm. Rrezaton paqe apo energji plot feminilitet, kur dhe ku duhet.

7. Merrem me sport, i kushtoj rëndësi dietës
Sporti dhe një dietë e ekuilibruar duhet të jenë në krye të listës për ne, femrat.

Bëni sport kur mendoni se diçka nuk është e këndshme për ju, në këtë mënyrë do të tregoni respekt dhe shqetësim për veten tuaj.

8. Puno me veten
Planifikoni ditën tuaj çdo mëngjes. Imagjinoni se si do të dëshironit të shkonte. Gjithçka nis nga mendimet e tua…
Dëshironi të gatuani diçka të shijshme? Bëje me kënaqësi! Dëshironi të shkoni mirë me partnerin tuaj? Gjeni kohë për të! Dëshironi të dukeni mirë? Kujdesuni për veten, bëni një banjë të gjatë dhe aromatike, përkëdhelni lëkurën tuaj me një maskë hidratuese.

9. Duani veten
Nuk është një gjest egoist të mësosh ta duash veten më shumë. Vetëm kështu mund të jeni në harmoni me shpirtin tuaj.

10. Jam mirënjohëse
Mirënjohja është një nga forcat e Universit. Sa më mirënjohës të jeni, aq më shumë gjëra të mira do të tërheqni në jetën tuaj./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...