Reklamo ketu

Reklamo ketu

Guacamole ose salcë meksikane me avokado

Guacamole ose salcë meksikane me avokado
Guacamole ose salcë meksikane me avokado
Share

Salca guacamole nga dyqani nuk ka asnjë lidhje me atë të përgatitur në shtëpi. As që mund ta imagjinoni sa aromatike dhe e shijshme është një guacamole e bërë në shtëpi.

Avokado është një burim i mirë i yndyrave dhe fibrave të shëndetshme, duke qenë i shkëlqyer për sallata, kanape, byrekë me perime, por edhe salca të shijshme. Përveç bukës së thekur me avokado, e cila u bë shpejt pjata e preferuar e shumë njerëzve, nga avokado mund të bëni edhe një salcë të shijshme meksikane. Guacamole e bërë në shtëpi është një delikatesë, duke qenë shumë e ndryshme në shije nga ajo e gatshme në dyqan. Përveç kësaj, është shumë e lehtë për t’u bërë! Provoni të bëni një herë guacamole të bërë vetë dhe ju siguroj se të gatshmen e supermarketeve nuk do ta prekni kurrë.

Përbërësit për guacamole:
4 avokado të pjekura mirë
1/2 filxhan qepë të bardhë të grirë hollë
1/4 filxhan me gjethe koriandër ose majdanoz të grira hollë
1 spec djegës jalapeno
2 lugë gjelle lëng lime
1/4 lugë çaji fara koriandër të pjekur dhe të bluar
1 lugë çaji kripë deti.
Supë krem ​​me quinoa, kërpudha dhe kokos, përzierje aromatike
Mënyra e përgatitjes:
Grini avokadon me pirun dhe më pas përzieni me përbërësit e tjerë.

Që të mos oksidohet, sipër guacamole-s vendosim gjysmë qepe të prerë dhe mbulojmë tavën. Do të zgjasë rreth 3 ditë në frigorifer.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...