Reklamo ketu

Reklamo ketu

Përfitimet e çokollatës së zezë, ëmbëlsira më e shëndetshme

Përfitimet e çokollatës së zezë, ëmbëlsira më e shëndetshme
Përfitimet e çokollatës së zezë, ëmbëlsira më e shëndetshme
Share

Na pëlqen çokollata, sepse na jep energji dhe na ndryshon humorin për mirë. Zgjidhni çokollatën e zezë, sepse ka efekte antioksiduese. A i dini përfitimet e çokollatës së zezë?

Duke u përpjekur të përmbahemi nga çokollata, harrojmë se, në fakt, është vërtet e mirë për shëndetin. Thuhet se, nëse konsumohet në mëngjes, çokollata shkon në tru. Në vend të kësaj, nëse shijohet në mbrëmje, zbret në kofshë. Shpjegimi është se energjia kalorike e pakonsumuar depozitohet në formën e indit dhjamor. Mëngjesi është koha më e mirë për të shijuar përfitimet e çokollatës së zezë. Është ideale të zgjidhni një çokollatë me të paktën 60-70% kakao. Një përqindje e lartë e pluhurit të kakaos do të thotë më pak dëshira për ëmbëlsira dhe veti më intensive antioksiduese. Përveç kësaj, “me rritjen e sasisë së kakaos, sasia e sheqerit zvogëlohet”, shkruan Jean-Marie Delecroix në librin “200 ushqime që janë të mira për ne”.

Çokollata e zezë, një super ushqim
Nëse nuk e dinit, çokollata e zezë konsiderohet një superushqim. Shkencëtarët amerikanë nga Qendra “Hershey” analizuan sasinë e antioksidantëve në çokollatën e zezë me një përmbajtje të lartë kakao (minimumi 60%) me atë të frutave, për shembull rrush pa fara, boronica dhe shegë. Në fund, ata hodhën një vijë dhe arritën në përfundimin se çokollata ka sasinë më të madhe të flavonoideve. Këto janë substanca me efekt antioksidues, të cilat ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.
Matcha latte, alternativa më e mirë e kafesë
Zgjidhni çokollatën pa sheqer dhe qumësht të shtuar, sepse këto reduktojnë efektet pozitive në shëndet. Është mirë të dini se çokollata e zezë, me afërsisht 70% kakao, ka 500 kalori për 100 gramë.

Përfitimet e çokollatës së zezë – tonifikon trupin tuaj
Çokollata e zezë kontribuon në tonifikimin e trupit gjatë stërvitjes fizike. Hipoteza është nisur nga studimet në terren, të cilat u fokusuan në aftësinë e çokollatës së zezë për të stimuluar prodhimin e endorfinës dhe serotoninës. Këto janë hormonet që përmirësojnë humorin, rregullojnë qarkullimin e gjakut dhe presionin e gjakut. E konsumuar para ushtrimeve fizike, çokollata rrit nivelin e oksidit nitrik, i cili favorizon rritjen e masës muskulore dhe përshpejton rikuperimin.

Zvogëlon reaksionet e stresit oksidativ
Gjithashtu nga analizat e shkencëtarëve, rezulton se nëse hani 100 g çokollatë të zezë dhe bëni stërvitje intensive për rreth dy orë, ju ruani nivelin e sheqerit në gjak. Për më tepër, niveli i stresit oksidativ zvogëlohet. Duhet të dini se, nëse keni ndërmend të humbni peshë, dhe të mos tonifikoni apo fitoni masë muskulore, këshillohet të konsumoni çokollatë pas stërvitjes, jo para ushtrimeve.

Përfitimet e çokollatës së zezë – ju jep energji dhe ju ngre humorin
Kur nuk ndiheni mirë, shijoni dy ose tre katrorë çokollatë të zezë. Ai përmban magnez dhe substanca euforike, të dobishme për njerëzit në depresion. Më konkretisht, çokollata me shumë kakao siguron shëndet me teobrominë, një alkaloid që stimulon sistemin nervor qendror, feniletilaminë, me aktivitet antidepresiv, serotonin, një neurotransmetues që lufton stresin. Falë kaliumit që përmban, çokollata e zezë vepron si një energjizues, përmirëson kujtesën tuaj dhe stimulon aktivitetin e muskujve. Edhe pse nuk ka shumë kafeinë, çokollata arrin të imitojë efektin e kafesë dhe rrit aftësinë për t’u përqendruar./WOWbiz.al

Foto:pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...