Reklamo ketu

Reklamo ketu

Quinoa në ushqim: çfarë përfitimesh sjell për shëndetin

Quinoa në ushqim: çfarë përfitimesh sjell për shëndetin
Quinoa në ushqim: çfarë përfitimesh sjell për shëndetin
Share

Vitet e fundit, quinoa është bërë e njohur për përfitimet e saj shëndetësore. Duke qenë pjesë e familjes së drithërave, ky ushqim ka një përmbajtje të pasur me fibra, vitamina dhe lëndë ushqyese, ideale për shëndetin e trupit tuaj.
Recetat e quinoas janë të shijshme dhe relativisht të lehta për t’u përgatitur, ndaj para se të filloni gatimin, do të ishte mirë të dini disa gjëra thelbësore për këtë lloj drithërash.

Sa lloje të quinoas ka?
Kuinoa gjendet në dyqane dhe është një super ushqim, këtë e kam krijuar. Por sa lloje të quinoas mund të gjeni dhe për çfarë janë të mira? Këtu, sipas specialistëve në Organicfacts.org, sa e mirë është çdo varietet i quinoa-s dhe shikoni se cila mund të jetë më e përshtatshme për ju:

Quinoa e bardhë
Quinoa e bardhë është më e përballueshme, duke qenë varieteti më i zakonshëm i quinoas në dyqane. Një tjetër avantazh për quinoa e bardhë? Ka kohën më të shkurtër të gatimit dhe përgatitjes nga të gjitha varietetet e tjera.

Quinoa e kuqe
Quinoa e kuqe është e përshtatshme për sallata të ftohta. Ndryshe nga quinoa e bardhë, ajo ruan formën e saj pasi të jetë gatuar.

Quinoa e zezë
Kjo shumëllojshmëri e quinoas ka kohën më të gjatë të pjekjes dhe përgatitjes, por aroma e saj është gjithashtu e ëmbël dhe natyrale. Për më tepër, quinoa e zezë ruan ngjyrën e saj edhe pasi të jetë gatuar.

Quinoa në vlerat ushqimore dhe ushqyese

Një nga pyetjet më të rëndësishme, pasi vendosni të futni quinoan në dietën tuaj, i referohet numrit të kalorive, lëndëve ushqyese dhe proteinave që përmban. Edhe unë ia bëra këtë pyetje vetes dhe u përpoqa të gjeja sa kalori ka një filxhan me quinoa.
Karkaleca të marinuara në zgarë
Sipas Well-beingsecrets.com, një filxhan quinoa, pra 185 gramë, përmban vlerat e mëposhtme të lëndëve ushqyese dhe proteinave: 8 gram proteina, 5 gram fibra, 58% të dozës së rekomanduar ditore të manganit, 30% të dozës së rekomanduar ditore të magnezit, 28% të sasisë së rekomanduar të fosforit, 19% të dozës së rekomanduar ditore të acidit folik, 18% të sasisë së rekomanduar ditore të bakrit, 15% të dozës ditore të hekurit, 13% të doza ditore e zinkut dhe 9% e sasisë së rekomanduar ditore të marrjes së kaliumit.

Po kaloritë? Në një filxhan quinoa ka 222 kalori, 39 gram karbohidrate dhe 4 gram yndyrë.

Pse quinoa është e mirë për ushqim?
Siç thamë në fillim, ka përfitime të shumta që quinoa sjell në trupin tuaj. Sipas Mindbodygreen.com, këtu janë disa prej tyre:

Quinoa është e pasur me proteina
Quinoa është një nga drithërat më të pasura me proteina që mund të hani, që përmban nëntë aminoacide thelbësore për trupin.

Fibrat dhe efektet e tyre të dobishme në organizëm

Quinoa është e pasur me fibra, dhe ato sjellin shumë përparësi për shëndetin e organizmit. Fibrat në quinoa ju ndihmojnë të largoni më shpejt kapsllëkun dhe ju ndihmojnë të shmangni shfaqjen e hemorroideve, parandaloni sëmundjet dhe problemet e zemrës duke ulur presionin e gjakut. Për më tepër, fibrat rregullojnë nivelin e kolesterolit.

Sa e rëndësishme është quinoa në dietë dhe përmbajtja e saj e lartë e hekurit
Hekuri është jashtëzakonisht i rëndësishëm për trupin. Me ndihmën e hekurit në trup ndodhin dy gjëra: oksigjeni qarkullon nga një qelizë në tjetrën dhe arrin te muskujt, ku ndihmon për të shmangur kontraktimet.
Në nivelin e trurit, hekuri luan një rol shumë të rëndësishëm, duke rritur fuqinë e tij të punës me 20%.

Përmbajtja e lizinës dhe magnezit në quinoa
Dy substanca të rëndësishme për trupin, të cilat mund t’i merrni nga quinoa, janë lizina dhe magnezi. Nga njëra anë, lizina kontribuon në mirëmbajtjen e shëndetshme të sistemit kockor, duke i ndihmuar kockat të mbeten të forta dhe të forta. Nga ana tjetër, magnezi ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut dhe mund të reduktojë diabetin e tipit 2. Për më tepër, magnezi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në detoksifikimin e trupit, ruajtjen e një niveli të lartë të energjisë dhe ndërtimin e kockave të shëndetshme.

Quinoa në ushqim dhe vitamina B2
Vitaminat dihet se rrisin energjinë, përmirësojnë imunitetin dhe metabolizmin, dhe lista vazhdon. Vitamina B2 luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një metabolizmi të mirë dhe ndihmon në rritjen e energjisë në nivel qelizor./WOWbiz.al

Foto: pexels

Ju gjithashtu mund të pëlqeni...